Zrušení roamingu je na dosah

pravni-servis-24

Téměř každý se jistě někdy vrátil ze zahraniční dovolené, po které ho nemile překvapila vysoká faktura za telefon. Změní se to někdy?


Otevřený internet

Dne 25.11.2015 bylo vydáno nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2015/2010, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu a mění směrnice 2002/22/ES o univerzální službě a právech uživatelů týkajících se sítí a služeb elektronických komunikací a nařízení (EU) č. 531/2012 o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v Unii.

 

Jaký je přínos tohoto nařízení pro občany, pokud jde o hrazení roamingu za služby v zahraničí?

Reformy v oblasti roamingu by mělo koncovým uživatelům dodat důvěru, že zůstanou připojení i při cestách po EU, a časem by se měly stát prostředkem pro sbližování cen a dalších podmínek v celé Unii.Tolik úvodní proklamace nařízení.

 

Nařízení konstatuje současný stav, kdy trh mobilních operátorů je v EU roztříštěný, přičemž žádný z nich svými sítěmi nepokrývá celé území EU. Proto musí poskytovatelé roamingu, aby mohli poskytovat služby i v zahraničí, nakupovat velkoobchodní roamingové služby od operátorů v tom kterém členském státě, případně s nimi roamingové služby vyměňovat.

 

Maloobchodní příplatky za roaming by měly být zrušeny od 15.6.2017.

V této souvislosti by měla Komise provést přezkum trhu s roamingem a předložit legislativní návrh vycházející z výsledku tohoto přezkumu.

Od dne 15.6.2017 by tedy měly být ceny za služby mobilního operátora v zahraničí stejné, jako když těchto služeb využíváte doma.

 

Jak to tak bývá, každé pravidlo neplatí bezvýjimečně

Nařízení umožňuje operátorům aplikovat tzv. politiku přiměřeného využívání znamená, že operátoři jsou oprávněni zamezit zneužívání či nezvyklému využívání regulovaných maloobchodních roamingových služeb ze strany roamingových zákazníků, jako je využívání těchto služeb roamingovými zákazníky v jiném členském státě, než je stát jejich domovského poskytovatele, pro jiné účely než pravidelné cesty. Politika přiměřeného využívání by měla zákazníkům poskytovatele roamingu umožnit využívat takový objem regulovaných roamingových služeb, za platné vnitrostátní ceny, který je v souladu s tarifními plány každého z nich.

 

To ve výsledku znamená, že sice mobilní operátor stanoví stejnou cenu za služby, jako kdyby jste byli v ČR, ale svým tarifem tyto služby omezí, případně cenu promítne do tarifu (lze očekávat, že se tomu stane tak, aby „přinutil“ zákazníka k zakoupení dražšího tarifu a zdražením stávajících tarifů).

 

Jakým způsobem se však k takovému postupu postaví EU lze v současnosti jen těžko odhadovat, nicméně nařízení lze chápat jako další krok, který vyvíjí nátlak na mobilní operátory, aby snížily ceny za služby poskytované v zahraničí.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198217

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít