Zkrácená týdenní pracovní doba, částečný pracovní úvazek a práce přesčas

Zkrácená týdenní pracovní doba, částečný pracovní úvazek a práce přesčas

Zákoník práce stanoví délku pracovní doby na 40 hodin týdně.  Tato doba je důležitá například pro určení, co je již prací přesčas, výpočet délky dovolené či přestávky na kojeni. 


Od stanovené délky pracovní doby je třeba rozlišit tzv. zkrácení stanovené týdenní pracovní doby a částečný pracovní úvazek.


Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby

 

Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby stanoví přímo zákoník práce pro pracující v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu, třísměnný a nepřetržitý pracovní režim, na 37,5 hodin týdně, další příkladem je dvousměnný pracovní režim, kde je stanovená délka pracovní doby 38,75 hodin týdněPodstatné je, že v jiných případech zkrácení pracovní doby pod shora uvedené délky, včetně délky 40 hodin týdně, bez snížení mzdy, může být stanoveno pouze kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem. Tyto doby je však nutné odlišit od kratší pracovní doby, tj. částečného úvazku.

 

Částečný pracovní úvazek

 

V případě částečného úvazku zaměstnanci náleží mzda odpovídající rozsahu kratší pracovní doby, tedy dochází ke snížení mzdy. Kratší pracovní doba musí být sjednána v pracovní smlouvě, případně na základě jiné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, nelze ji však stanovit jednostranně.

 

Kratší pracovní doba a práce přesčas

 

Pokud se jedná o kratší pracovní dobu a práci přesčas, pak platí, že pokud byla např. sjednána pracovní doba v déle 30 hodin, tak práce vykonávaná nad 30 hodin týdně do 40 hodin týdně, není prací přesčas, tzn. nejsou s ní spojeny nároky, které zákoník práce s prací přesčas spojuje. O práci přesčas se jedná až v případě práce nad stanovenou pracovní dobu v délce 40 hodin týdně. Velmi zásadní je, že práci přesčas v případě, že byla sjednána kratší pracovní doba, nelze jednostranně nařídit a může být vykonávána pouze na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190092

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít