Zápis jediného akcionáře do obchodního rejstříku

Zápis jediného akcionáře do obchodního rejstříku
Má-li akciová společnost jediného akcionáře, zapisuje se jediný akcionář dle ust. § 48 odst. 1 písm. k) zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, povinně do obchodního rejstříku. Není rozhodující, zda společnost vydala akcie v listinné podobě, zaknihované či imobilizované, či zda znění na jméno nebo na majitele.

Co se do rejstříku zapisuje je-li jediným akcionářem FO, co v případě že se jedná o PO a jaké jsou následky nesplnění této povinnosti?
  •             Je-li jediným akcionářem fyzická osoba, zapíše se do obchodního rejstříku její jméno, datum narození a rodné číslo, bylo-li jí přiděleno, místo pobytu popř. též bydliště, liší-li se od místa pobytu. 
  •             Je-li jediným akcionářem právnická osoba, zapíše se obchodního rejstříku její název, sídlo a identifikační číslo.

 

Zjistí-li rejstříkový soud při své činnosti, že akciová společnost má jediného akcionáře a tento není zapsán v obchodním rejstříku (tzn. že zde existuje rozpor mezi stavem zápisu v obchodním rejstříku a skutečným stavem právním), vyzve ji ke zjednání nápravy, tj. k tomu, aby podala návrh na zápis změn do obchodního rejstříku spočívající v zápisu jediného akcionáře, k čemuž ji poskytne přiměřenou lhůtu.

 

Pokud akciová společnost nebude na výzvu soudu v poskytnuté lhůtě reagovat a jediného akcionáře do obchodního rejstříku nezapíše, může soud akciovou společnost zrušit a nařídit její likvidaci, a to i bez návrhu, je-li takový postup v zájmu ochrany třetích osob.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198377

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít