Zápis data narození a rodného čísla do veřejného rejstříku

Zápis data narození a rodného čísla do veřejného rejstříku
V případě, že se do veřejného rejstříku zapisuje fyzická osoba, zapíše se u ní vždy její datum narození a rovněž rodné číslo za předpokladu, že jí bylo přiděleno. Tuto povinnost stanovuje ust. § 25 odst. 1 písm. e) zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, a to bez výjimky.

Rodné číslo však rejstříkovému soudu slouží pouze pro interní účely, není nikde dále zveřejňováno a rovněž není uvedeno ani na výpisu z veřejného rejstříku, který je veřejnosti dostupný prostřednictvím informačního systému veřejné správy. Všechny ostatní do veřeného rejstříku zapisované údaje resp. skutečnosti, tedy např. i datum narození fyzické osoby, jsou údaji veřejně přístupnými.

 

Je-li však rodné číslo fyzické osoby uvedeno na některém z dokumentů, které se dle zákona zakládají do sbírky listin vedené rejstříkovým soudem, zveřejní se tyto dokumenty včetně rodného čísla, aniž by rejstříkový soud prováděl anonimizaci údajů, jak je tomu například při zveřejňování dokumentů v insolvenčním rejstříku. Je tedy na zvážení každého, zda-li bude na těchto dokumentech rodné číslo uvádět či nikoliv.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198241

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít