Zaměstnávání a podnikání nezletilých

jednani-nezletilych-pravni-servis-24.jpg

Nejprve je nutné rozlišit, kdo je a kdo není nezletilý. Zletilým je osoba, která dovršila osmnáctého roku věku. Zletilostí nabývá osoba plné svéprávnosti, tj. možnosti plně právně jednat. Pojďme se podívat na to, jak to je s jednáním nezletilého předtím, než dovrší zletilosti.


Proč je důležitá rozumová vyspělost?

Platí, že nezletilý je oprávněn způsobile právně jednat jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti jeho věku.To znamená, že se vždy bude posuzovat konkrétní případ a konkrétní nezletilý, jeho rozumové a volní schopnosti ve vztahu k jeho věku. Nezletilý musí být schopen jednak rozpoznat v čem jeho jednání spočívá a jednak jaké bude mít následky. Nelze paušalizovat a konstatovat např. 16-ti letý je oprávněn k tomuto, protože každý nezletilý v takovém věku může být na jiné rozumové a volní úrovni.

 

Souhlas zákonného zástupce

Pokud však k jednání nezletilého udělí souhlas jeho zákonný zástupce, tj. typicky rodič, a tento souhlas je v souladu se zvyklostmi soukromého života (opět nutné posuzovat co je v souladu v daném konkrétním případě), pak je nezletilý schopen sám právně jednat. Zákon vychází z toho, že rodič je ten, kdo je schopen nejlépe posoudit, zda nezletilý je způsobilý právně jednat v té dané věci, a proto pokud udělí souhlas, nezletilý je takto oprávněn jednat (přednost před posuzováním jeho rozumové a volní vyspělosti). K jednání nezletilého postačuje souhlas i jen jednoho z rodičů.

 

Podnikání nezletilých

Pokud by chtěl nezletilý podnikat, pak jednak je nutný souhlas rodičů, jednak musí být tento souhlas schválen soudem. Souhlas soudu může dokonce nahradit požadavek zákona na to, aby nezletilý měl určitý věk pro výkon takové činnosti. V případě, že by si rodič svůj souhlas rozmyslel, pak jeho odvolání vyžaduje opětovně schválení soudu.

 

Závislá práce nezletilých

Nezletilý mladší 15-ti let, který nebo ten, který neukončil povinnou školní docházku, nemůže vykonávat závislou práci, tj. práci, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně, za což pobírá mzdu nebo plat. Takový nezletilý může vykonávat uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost.

 

Kdy může nezletilý závislou práci vykonávat?

Vykonávat závislou práci může jednak nezletilý starší 15-ti let, který má již dokončenou povinnou školní docházku. Tyto dvě podmínky musí být splněny současně.

 

Právo rodičů

Rodič nezletilého, mladšího 16-ti let, může rozvázat dle zákoníku práce jeho pracovní poměr nebo smlouvu o výkonu práce zakládající mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem obdobný závazek (dopadá klasicky na dohodo o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti), pokud to je nutné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého.

 

Jak je vidět, tak občanský zákoník jednání nezletilých umožňuje poměrně široce, nicméně nikoli bez omezení.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2335652

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít