Typ - jak podat insolvenční návrh?

pravniservis24.cz
V případě, že se rozhodnete podat na Vašeho dlužníka insolvenční návrh, pak musíte prokázat skutečnost, že tento je v úpadku.

Těmito znaky jsou, že dlužník má:

 

a) více věřitelů,

b) peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a

c) tyto závazky není schopen plnit.

 

Dle zákona se má se za to, že dlužník není schopen plnit své peněžité závazky, jestliže

 

a) zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, nebo

b) je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo

c) není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí, nebo

d) nesplnil povinnost předložit seznamy stanovené insolvenčním zákonem, kterou mu uložil insolvenční soud.

 

V daném případě se nebudeme zabývat situací tzv. předlužení, zjednodušeně, kdy pasiva převyšují aktiva.

 

Jak je vidno ze shora uvedeného, základní skutečností, kterou bude nutné se zabývat (vyjma toho, že Vaše pohledávka vůči dlužníkovi splňuje shora uvedené znaky), je zda dlužník má více věřitelů, jejichž peněžité závazky jsou po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto není schopen plnit.

 

Typem,

jak zjistit tuto informaci je, že pokud víte, že dlužník je vlastníkem nějaké nemovitosti, nechte si vyhotovit výpis z katastru nemovitostí (tento poskytnou např. CzechPoint, notáři,…).

 

Co se dá vyčíst z výpisu z KN?

 

Z výpisu můžete zjistit například to, že na nemovitosti je zřízeno zástavní právo exekutorské, ve prospěch koho bylo zřízeno, a pro jakou pohledávku (zjistíte její výši, důvod vzniku pohledávky zpravidla budete muset odhadnout – např. si vygooglujte daný subjekt, stává se, že tento již nějakou pohledávku do jiného insolvenčního řízení přihlašoval, a tak uvidíte, z jakého důvodu tato pohledávka vznikla – např. pojistná smlouva, smlouva o půjčce, neuhrazené poplatky, apod.). Pokud je takové právo zřízeno, pak je zřejmé, že dlužník pohledávku pro kterou bylo zřízenou již po nějakou dobu nehradí.

 

Případně je na listu vlastnictví uvedeno, kdo má zřízeno zástavní právo smluvní (v tomto případem je nutné upozornit, že ne vždy nemusí být pohledávka zajišťující zástavní právo nehrazená, nicméně označit takového věřitele lze).

 

Shora uvedený postup v insolvenčních návrzích některé soudy odmítají, ale zpravidla postupují tím způsobem, že se věřitelů označených v návrhu dotážou, aby sdělily, zda skutečně nějakou pohledávku za dlužníkem evidují či nikoli, případně se tito věřitelé přihlásí sami.

 

Shora uvedeným postupem se tak lze jednoduše přenést přes podmínku, kterou stanoví zákon pro prohlášení úpadku, tj. mnohost věřitelů.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195702

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít