Stalking je moderní trestný čin

stalking.jpg
S novelou trestního zákoníku, která je účinná od 1. ledna 2010, se v českém právu objevil nový trestný čin nebezpečné pronásledování neboli stalking. Pachatel se jej dopustí zejména tím, že opakovaně svou oběť sleduje, sbírá o ní informace a kontaktuje ji. Stalkingu se nejčastěji dopouští bývalí partneři a v tomto případě se hovoří o tzv. expartner stalkingu.

Jak stalking funguje?

S rozvojem nových technologií se objevují nové kanály, kterými může ke stalkingu docházet. Prvotní bylo fyzické sledování dané osoby. Postupně pachatelé začali využívat mobilní telefony, e-mail a sociální sítě (zejména Facebook). Dnes je již zcela běžné, že oběti stalkingu předkládají jako důkaz výpisy z konverzace na Facebooku nebo vyfocené Facebookové zdi pachatelů.

 

Dá se proti stalkingu chránit?

Chránit se proti stalkingu jde dvěma způsoby:

(i) předběžným opatřením a

(ii) trestním oznámením

 

Civilní soudy rozhodují o předběžném opatření, které zakáže stalkerovi přibližovat se ke své oběti nebo ji kontaktovat. Při podání trestného oznámení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dobu jednoho roku nebo zákaz činnosti.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190091

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít