Smlouva o výkonu funkce

Smlouva o výkonu funkce

Zákon o obchodních korporacích nově upravil pravidla, která se týkají odměny za výkon funkce člena statutárního orgánu.

Smlouva o výkonu funkce musí mít ze zákona písemnou formu a schvaluje ji, včetně jejich změn, nejvyšší orgán společnosti - valná hromada.

Co je zásadní, že není-li odměňování ve smlouvě o výkonu funkce sjednáno v souladu se zákonem o obchodních korporacích, platí, že výkon funkce je bezplatný. Totožné platí, pokud nebyla smlouva o výkonu funkce uzavřena vůbec.

Zákon stanoví minimální obsahové požadavky týkající se údajů o odměňování následovně:

a) vymezení všech složek odměn, které náleží nebo mohou náležet členovi orgánu, včetně případného věcného plnění, úhrad do systému penzijního připojištění nebo dalšího plnění,

b) určení výše odměny nebo způsobu jejího výpočtu a její podoby,

c) určení pravidel pro výplatu zvláštních odměn a podílu na zisku pro člena orgánu, pokud mohou být přiznány a

d) údaje o výhodách nebo odměnách člena orgánu spočívajících v převodu účastnických cenných papírů nebo v umožnění jejich nabytí členem orgánu a osobou jemu blízkou, má-li být odměna poskytnuta v této podobě.

 

Veškeré shora uvedené údaje musí být dostatečně určité, aby nevznikaly pochybnosti o odměně člena statutárního orgánu. Následkem by mohlo být to, že výkon funkce je bezplatný.

 

Povinnost uzpůsobit smlouvy o výkonu funkce uvedeným požadavkům byla stanovena do 30.6.2014, přesto je třeba tato pravidla připomínat, protože v mnoha společnostech změny opomněli. To má však za následek, že po této době je výkon funkce bezplatný, a mohlo by tak na straně člena statutárního orgánu vznikat bezdůvodné obohacení. To lze zřejmě napravit tím, že valná hromada společnosti dodatečně schválí takovou odměnu jednatele, aby nebylo pochyb z jakého titulu člen statutárního orgánu odměnu získal.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195683

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít