Reklamace zboží zakoupeného před 1. 1. 2014

Reklamace zboží zakoupeného před 1. 1. 2014

Zakoupili jste zboží ještě před účinnosti Nového občanského zákoníku, tedy před 1. 1. 2014 a chtěli byste nyní využít záruční lhůty a zakoupené zboží reklamovat?

Možná jste si položili otázku, jaké právo se na případnou reklamaci vlastně bude vztahovat – zda právo účinné nyní a nebo právo účinné v době zakoupení zboží.


Na právo na reklamaci, respektive práva z vad, se vztahuje právní úprava účinná do 31. 12. 2013. Tento fakt může mít vliv například na běh lhůt. Do záruční doby se totiž podle staré právní úpravy nezapočítává doba od uplatnění práva na reklamaci až do doby, kdy má povinnost kupující  po skončení opravy věc převzít.

To je velký rozdíl oproti Novému občanskému zákoníku, který tuto dobu do záruční doby započítává.

Nehledě na to, pokud by došlo k výměně zboží, nemá zákazník podle nové právní úpravy ze zákona nárok na to, aby mu začala běžet od převzetí nové věci nová záruční doba, na kterou má ale zákazník nárok tehdy, pokud se reklamace vztahuje ke zboží zakoupenému před 1. 1. 2014.

 

Dále je nutné podotknout, že v průběhu doby k uplatnění práva na reklamaci dochází k změně osoby, která nese důkazní břemeno.  Podle nové právní úpravy totiž v průběhu prvních šesti měsíců dokazuje při reklamaci prodejce, že zboží při převzetí vadné nebylo. Po uplynutí této doby však musí dokázat zákazník, že zboží bylo vadné.

 

Takže i když je doba na uplatnění práva na reklamaci, resp. práv z vad, stále stejně dlouhá, tedy 24 měsíční, došlo k výrazné změně v řadě dílčích práv a povinností, které reklamaci doprovází a je tedy vhodné uvědomit si, jaká právní úprava se na zakoupené zboží vztahuje popřípadě jaká s ní související práva a povinnosti zákazník má.

 

                              
Blanka Vlachová

Blanka Vlachová je studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.


zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920152

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít