Předžalobní upomínka jako podmínka přiznání nákladů řízení

pravniservis24.jpg

V jednom z článků jsme poukazovali na předžalobní upomínku jako podmínku přiznání nákladů řízení, tj. žalujete-li např. o zaplacení nějaké dlužné částky, měli byste 7 dní před podáním žaloby dlužníka vyzvat, aby Vám byly v případě, že spor vyhrajete, přiznány náklady řízení. Tato povinnost vyplývá ze zákona,  konkrétně z občnaského soudního řádu, který upravuje pravidla soudního řízení. Zákon také stanoví výjimku, pokud by žalobce svůj spor vyhrál, ale upomínku před podáním žaloby nezaslal, může soud z důvodů zvláštního zřetele hodných i tak náklady úspěšnému žalobci přiznat.


Jak se však k povinnosti předžalobní upomínky staví soudy?

Je jejich přístup čistě formalitstický a nebo v případě, kdy výzvu nepošlete ještě není vše ztraceno?

 

Je třeba přihlížet i k dalším okolnostem případu

Soudy vyjudikovaly, že shora uvedené pravidlo nelze brát v potaz izolovaně, nicméně je třeba přihlížet i k dalším okolnostem případu, jako jsou povaha a výše uplatněné pohledávky, postoj dlužníka k uplatněné pohledávce, jakož i k reakci dlužníka na zahájení soudního řízení a doručení žaloby.

 

Platí pravidlo, že pokud dlužník ani po doručení žaloby dluh nezaplatí, popřípadě jinak nepřivodí jeho zánik (např. započtením), pak ani, pokud jste před podáním žaloby nezaslali předžalobní upomínku, soud Vám náhradu nákladů řízení v případě Vašeho úspěchu přizná.

 

Přepjatým formalismem se nelze řídit

Pokud tedy důvod pro nepřiznání náhrady nákladů řízení spočívá jedině v tom, že nebyla dodržena lhůta pro podání předžalobní výzvy před podáním žaloby a ostatní okolnosti nasvědčují tomu, že dlužník prostě na úhradu dluhu neměl, příčemž Váš nárok byl oprávněný, je na místě závěr, že se nelze řídit přepjatým formalismem a jen proto, že výzva nebyla zaslána, nebo žaloby byla podána před uplynutím lhůty 7 dní, nepřiznat náklady řízení.

 

Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 6.3.2016, sp. zn.: 21 Cdo 582/2015

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195668

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít