Povinnost kapitálových společností vést seznam společníků

pravniservis24.cz
Kapitálové společnosti, jako jsou společnost s ručením omezeným a akciová společnost, jsou povinny vést seznam společníků. Co musí takový seznam společníků obsahovat?

Do seznamu společníků se zapisuje:

 

- jméno a bydliště společníků (zpravidla je uvedeno také datum narození, případně rodné číslo),

- název a sídlo společníka (pokud se jedná o právnickou osobu)

na místo adresy bydliště nebo sídla společníka může být uvedena i jiná adresa, na kterou má být společníkovi doručováno (např. zápis z jednání valné hromady, pozvánka na jednání valné hromady, apod.)

- podíl, který připadá na společníka, včetně označení tohoto podílu (tato položka je dána tím, že zákon o obchodních korporacích připouští vznik různých druhů podílu ve společnosti s ručením omezeným),

- výše vkladu, která odpovídá danému podílu (pokud společník vlastní více podílů, uvede se jejich výše a jim odpovídající výše vkladu u každého podílu),

- počet hlasů, které na podíl připadá (tento podíl stanoví společenská smlouva),

- pokud by společnost vydala kmenové listy (obdoba akcií akciové společnosti), pak se zapisuje podíl ke kterému kmenový list náleží a číslo kmenového listu,

- datum zápisu do seznamu společníků.

 

 

Povinnosti jednatele

Seznam společníků je by měl být aktuální. Jeho vedení náleží jednateli společnosti, který je povinen zaznamenat změnu bez zbytečného odkladu poté, co je změna prokázána (typicky po předložení kupní smlouvy na podíl ve společnosti, apod.).

 

Práva společníků

Každý ze společníků má právo si seznam společníků vyžádat, a to na vlastní náklady, kdy společnost, tj. jednatel, je povinen vydat seznam společníků do 7 dnů ode dne doručení žádosti.

 

Ochrana osobních údajů

Zákon o obchodních korporacích myslí také na ochranu osobních údajů, když stanoví, že společnost smí užívat seznam společníků pouze pro své potřeby ve vztahu ke společníkům, jinak tyto údaje může použít pouze se souhlasem společníka, kterého se tyto údaje týkají.

 

Výmaz ze seznamu

Pokud společníkova účast na společnosti zanikne, pak jej společnost bez zbytečného odkladu společnost vymaže.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198341

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít