Pobočky insolvenčních správců, aneb jak těžké je pro dlužníka se osobně setkat s insolvenčním správcem?

pravniservis24.cz

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jakým způsobem lze zahájit insolvenční řízení a co je to úpadek. Jakmile jste v pozici dlužníka, je třeba doporučit proaktivní přístup. Tento by se měl projevit ve vztahu k insolvenčnímu správci, kterého v rámci Vašeho insolvenčního řízení stanoví soud (případně o osobě insolvenčního správce rozhodne věřitelský orgán). Insolvenční správce je vztyčnou osobou, na kterou byste se měli obracet. 

Jak se ale s takovým insolvenčním správcem zkontaktovat osobně?

Nechme stranou klasickou cestu telefonu, případně elektronické komunikace. Co třeba se setkat s insolvenčním správcem osobně? To může být velmi často nepředstavitelný problém proti kterému však Ministerstvo spravedlnosti bojuje.

 

Do 31.7.2015 žádný zákon ani vyhláška neupravoval, kolik poboček může insolvenční správce mít, respektive přesně nestanovovala jakým způsobem má být činnost insolvenčního správce v těchto pobočkách vykonávána.

 

Co na to zákon? 

To znamenalo, že velmi často velcí insolvenční správci (insolventním správcem jsou i právnické osoby) měli pobočky po celé republice, přičemž sídlo takových bylo velmi často na pochybných místech, na kterých byste určitě Vašeho insolvenčního správce nepotkali. Důvod proč tak insolvenční správci činí je prostý, soud totiž postupuje při jejich ustanovování v jednotlivých řízeních dle pořadníku postupně tak, jak jednotlivá insolvenční řízení napadají na soud. To znamená čím více poboček tím více kauz a případných odměn z insolvenčních řízeních.

 

Novela nutí insolvenční správce být v úředních hodninách nepřetržitě v sídle pobočky

 

Této praxi má zabránit právní úprava účinná od 1.8.2015 (byla novelizována vyhláška č. 355/2013 Sb., o úředních hodinách provozovny, o označování sídla a provozovny a o činnostech, které je insolvenční správce povinen zajišťovat v provozovně). Ta má přinutit insolvenčního správce být v úředních hodinách tzv. na místě, tj. v sídle pobočky, které udává, a být po dobu úředních hodin nepřetržitě přítomen (nelze tuto činnost vykonávat tzv. ze sídla insolvenčního správce).

Dále tato vyhláška stanoví, že úřední hodiny musí být alespoň jednou týdně. Ve výsledku to vede k tomu, že by insolvenční správce měl mít 4 provozovny plus sídlo, tj. celkem 5 provozoven., protože na více místech najednou prostě být nemůže.

 

Dlužník by tak měl mít možnost se alespoň jednou týdně v čase od 7 do 18 hod. s insolvenčním správcem setkat.

 

Je takové řešení protiústavní?

Novela se nelíbí velkým hráčům na poli insolvenčních správců, kteří mají zřízeny pobočky po celé republice. Zřejmě až ústavní soud ukáže, zda novela není protiústavní a je v souladu se zákonem. Na jedné straně vah tak bude svoboda podnikání insolvenčních správců (omezení jejich činnosti) a na straně druhé to budou práva dlužníka. Na jakou stranu se soud přikloní nelze predikovat. 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198283

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít