Platební rozkaz

Platební rozkaz
Někdo vám dluží, neplatí, vy ho vyzýváte aby platil, stále neplatí. Pomocí soudního rozhodnutí můžete dosáhnout aby dlužník zaplatil následovně:

Platební rozkaz je jedním z rozhodnutí soudu, které je pro věřitele velmi efektivní, co se týká hlediska času - soud rozhoduje velice rychle.

V případě, že se nepodařilo spor s dlužníkem mimosoudně vyřešit, může věřitel (= žalobce) navrhnout vydání platebního rozkazu. Soud pak žalovanému (= dlužníkovi) uloží, aby v následujících 15 dnech po doručení rozhodnutí peněžité plnění zaplatil.

Uplynula lhůta 15 dnů a dlužník stále nezaplatil? OK, ..."nabehnou exekutoři".

Pravomocný platební rozkaz totiž také slouží jako exekuční titul - to znamená, že pokud dlužník nezaplatí částku uvedenou v platebním rozkazu, může platební rozkaz sloužit jako podklad pro návrh na exekuci.

Žalovaný (dlužník) se může bránit tak, že následně po doručení do 15 dnů podat tzv. odpor, následkem čeho soud nařídí jednání ve věci.

Před podáním platebního rozkazu je vhodné poslat žalovanému předžalobní upomínku (výzvu k plnění) ve smyslu ust. §142 a) zák.č. 99/1963 Sb., aby soud mohl uznat náhradu nákladů řízení- jedná se např. o náhradu: nákladů řízení, soudního poplatku, odměny právního zástupce a jiných nákladů řízení.

Kromě klasického platebního rozkazu existuje také elektronický platební rozkaz - ten je levnější z hlediska zaplacení soudního poplatku za podání žaloby, nicméně musí být opatřen tzv. zaručeným elektronickým podpisem (tím disponují advokáti) a musí se jednat o částku do 1mil. Kč.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198306

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít