Pacht nebo nájem? Víte jakou smlouvu uzavřít když chcete začít provozovat restaurační zařízení?

Pacht nebo nájem? Víte jakou smlouvu  uzavřít když chcete začít provozovat restaurační zařízení?

Jakou smlouvu uzavřít, chceme-li si pronajmou restaurační zařízení?


Pohráváte si s myšlenkou, že začnete provozovat restaurační zařízení? Víte, jakou smlouvu v takovém případě uzavřít?


Většinu lidí automaticky napadne, že v obdobných případech bude uzavírána smlouva nájemní. Skutečnost je ale jiná. S nástupem účinnosti Nového občanského zákoníku byl znovu zaveden pojem pachtu, resp. pachtovní smlouvy, která nahradila do jisté míry smlouvu nájemní.

                   

Nájem stejně jako pacht je vztahem závazkovým, jehož předmětem je dočasné přenechání práva k užívání věci jiné osobě. Pojmovými znaky obou smluvních typů jsou dočasnost, přenechání věci k užívání jinému a úplatnost. Pokud by smlouva byla uzavřena jako bezúplatná, jednalo by se buďto o výprosu, nebo o výpujčku.

 

Mezi nájmem a pachtem rozlišujeme dále pomocí formy úplaty. Zatímco za nájem přísluší pronajímateli nájemné, co se pachtu týče, přísluší propachtovateli buďto pachtovné, nebo část výnosu z věci propachtované věci.

 

Smlouva nájemní v sobě nově obsahuje jen právo užívací, zatímco prostřednictvm pachtu dojde jak  k přenechání užívacího práva k věci, tak k přenechání práva brát z věci užitky a výnosy. Definiční znaky pachtu jsou tak shodné s definičními znaky nájmu s tím rozdílem, že z uzavřené pachtovní smlouvy vyplývá navíc právo brát z propachtované věci plody a užitky.

 

Svým způsobem se dá pacht označit jako speciální nájem, neboť i sám zákonodárce v právní úpravě odkazuje pomocí ustanovení § 2341 na subsidiární použití právní úpravy nájmu.

 

Nově si tedy restaurační zařízení jeho provozovatel nepronajme, ale propachtuje. Je na místě podotknout, že i kdyby byla mezi stranami uzavřena ve shora uvedeném případě smlouva pojmenovaná jako nájemní, ač by v ní bylo sjednáno jak právo užívací, tak požívací, bude na smlouvu nahlíženo jako na smlouvu pachtovní, neboť určujícím není název, ale obsah samotné smlouvy.

 
Blanka Vlachová

Blanka Vlachová je studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.


zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190137

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít