Návod na podání elektronického platebního rozkazu

elektronicky-platebni-rozkaz.jpg

Elektronický platební rozkaz je jedním z druhů návrhů na zahájení řízení o zaplacení částky. Je to zjednodušená forma žalobního návrhu.


Jak podat elektronický platební rozkaz?

 

Tento návrh:

- se podává na formuláři, který je dostupný na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti www.justice.cz a

- musí být podepsán uznávaným elektronickým podpisem

 

Návrh lze podat  buď prostřednictvím tzv. e-podatelny, datové schránky nebo emailu se zaručeným el. podpisem – elektronický podpis případně datovou schránku si lze zřídit v místě Czech Point. Formulář je poměrně jednoduchý a dává tak možnost podat žalobu i laikovi, který není právníkem (je třeba připomenout, že žalobce není povinen v návrhu na zahájení řízení svůj nárok právně kvalifikovat, podstatné je popsat skutkové okolnosti a k těmto předložit důkazy).

 

Riziká elektronického platebního rozkazu

Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu je omezen na částku 1.000.000,- Kč. Rizikem takového návrhu je skutečnost, že v případě, že takový návrh neobsahuje veškeré zákonem stanovené požadavky, pak jej soud rovnou odmítne, nevyzývá žalobce k opravě návrhu. Je třeba také zdůraznit, že soud může elektronický platební rozkaz vydat, nikoli musí. Zpravidla se tak děje za situace, kdy skutečnosti uvedené v návrhu skutečně prokazují, že návrh je odůvodněný.

 

Výhody návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu

Výhodou návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu je také skutečnost, že je zákonem stanoven nižší soudní poplatek, a to ve výši 4% z žalované částky. Toto je odůvodněno tím, že soudu má být takovým návrhem ulehčena práce. Za podstatné je také označit, že pokud soud vyhoví návrhu na vydání platebního rozkazu, zároveň žalobci přizná právo na náhradu nákladů řízení, i když z obsahu spisu nevyplývá, že žalobce žalovanému zaslal předžalobní výzvu.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190064

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít