Návod jak podat návrh na odklad exekučního řízení

Návod jak podat návrh na odklad exekučního řízení
Byl na Vás podán návrh na nařízení exekuce, ale rádi byste dosáhli jejího odkladu?

Dnes se podíváme na to, jak lze exekuci odložit.

Návrh na odklad exekuce se podává exekutorovi, který exekuci vede. K návrhu je třeba připojit listiny, které prokazují skutečnosti uvedené v návrhu.

Je třeba zdůraznit, že zde neplatí, že by v případě neúplného návrhu, návrhu, který by vyžadoval opravu, byl dlužník vyzván k doplnění či opravě, ale takový návrh je odmítnut. Nic však nebrání tomu, aby dlužník podal tentýž, opravený či doplněný, návrh znovu.

 

Dokud není rozhodnuto o návrhu na odklad exekuce, exekutor nečiní žádné další kroky v rámci exekučního řízení a musí vyčkat toho, jakým způsobem bude o návrhu rozhodnuto. Exekutor však může provádět úkony, které vedou ke zjišťování majetku dlužníka, tj. povinného.

 

Pokud exekutor návrhu do 7 dnů od jeho doručení nevyhoví, pak je povinen tento postoupit společně s exekučním spisem exekučnímu soudu, který o něm rozhodne bez zbytečného odkladu, nejpozději do 15 dnů.

 

Zákon upravuje také rozhodnutí o odkladu exekuce ex offo, tj. z úřední povinnosti – bez návrhu, v případě, kdy lze očekávat, že dojde k zastavení exekuce.

 

Odklad exekuce má dočasný charakter, protože je určeno, na jak dlouho dobu se exekuce odkládá. Funkce odkladu exekuce spočívá zejména v tom, aby bylo zabráněno negativním dopadům na dlužníka provedení úkonů exekuce. Lze se tak bránit nepřiměřenému rozsahu exekuce, důvodem odkladu exekuce může být také skutečnost, že byl podán mimořádný opravný prostředek, apod.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198278

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít