Nájemce má právo na podklady pro vyúčtování nákladů na služby

pravniservis24.cz

Ten, kdo bydlí v nájmu, to jistě zná. Spolu s nájemným platí tzv. zálohy na služby poskytované s užíváním bytu, jako je voda, teplo, energie, apod. Tyto služby jsou pak vždy jednou ročně vyúčtovány a buď vznikne přeplatek nebo nedoplatek.


Nájemce má nárok na předložení podkladů

Důležité je, že nájemce má nárok na to, aby mu pronajímatel předložil podklady, na základě kterých bylo vyúčtování služeb provedeno. Pokud pronajímatel svoji povinnost dobrovolně nesplní, je možné se tohoto nároku domáhat soudní cestou.

 

Co uvést v žalobě?

V žalobě není nutné, v podstatě to ani nelze, identifikovat, vydání jakých konkrétních podkladů se po pronajímateli domáháte. Postačí, pokud specifikujete období, kterého se to týká, a že se tyto podklady mají týkat vyúčtování služeb poskytovaných spolu s bytem.

 

Pronajímatel je povinen služby vyúčtovat a nájemce plně informovat o tom, jak při vyúčtování postupoval

Mělo by se slovy soudu jednat o „komplexní, věcně a časově související soubor listin týkajících se vyúčtování,“ aby měl nájemce možnost se s těmito podklady reálně seznámit, prostudovat je, učinit si z nich kopie. Dokonce soud dovodil, že pokud Vám jsou pronajímatelem předloženy pouze kopie listin, máte mít možnost nahlédnout do originálů, pro porovnání, zda souhlasí s předloženými kopiemi.

 

Teprvě provedením vyúčtování a řádným seznámení nájemce s tímto vyúčtováním je vyúčtování splatné!

Řádné seznámení se s podklady pro vyúčtoávní a s vyúčtováním jako takovým není důležité pouze proto, abyste věděli, za co byly zálohy vyčerpány. Platí, že provedením vyúčtování a řádným seznámení nájemce s tímto vyúčtováním je teprvě vyúčtování splatné. To znamená, že pokud Vás pronajímatel s vyúčtováním řádně neseznámil, nemůžete být ani v prodlení s úhradou případného nedoplatku, protože vlastně nevíte, jak Váš dluh vznikl. pokud podklady nemáte, nevíte také, jak takové vyúčtování lze případně rozporovat.

 

S ohledem na shora uvedené proto, pokud máte zájem, vždy pronajímatele žádejte o shora uvedené listiny, protože na ně máte nárok.

 

Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 24.5.2016, sp. zn.: 26 Cdo 1261/2015

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198388

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít