Nájem – pobyt dalších členů v domácnosti - pravidla hry

pravniservis24.cz
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 14. 11. 2015
Tagy: nájem, nájem bytu
Přečteno: 7145x


V případě, že se žijete v nájmu, je určitě dobré vědět, jak je to s ubytováním dalších osob v domácnosti. Pokud se jedná o osoby, které s Vámi budou trvale bydlet, pak se jedná o členy domácnosti (to neplatí, pokud se jedná o osoby, které jsou účastníky nájemní smlouvy na straně nájemce).


Nájemní smlouva na prvním místě x ustanovení občanského zákoníku

Jako vždy nejzásadnější, čím je třeba se řídit, je nájemní smlouva. Pokud však tato ničeho ohledně členů domácnosti neupravuje, případně není v rozporu se zákonem, pak je třeba aplikovat ustanovení občanského zákoníku.

 

Neohlášení zvýšení počtu osob = závažné porušení povinností nájemce

Platí, že nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoli. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, oznámí zvýšení počtu osob žijících v bytě bez zbytečného odkladu pronajímateli; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, co změna nastala, má se za to, že závažně porušil svou povinnost. Na základě tohoto platí, že osobu, která u Vás několik dní přespí nebo je pouze na návštěvě rozhodně pronajímateli hlásit nemusíte. Zákon směřuje oznamovací povinnost k osobám, které v domácnosti setrvávají trvale a dlouhodobě, což se následně může promítnout do výpočtu záloh nebo spotřeby energií, apod.

 

Zákaz návštěv = nepřípustné ujednání

Pokud by snad nájemní smlouva obsahovala ujednání, že se zakazují návštěvy, myšleno ty krátkodobé, pak takové ujednání je nepřípustné a k jako takovému se nepřihlíží.

 

Neoznámení dalšího člena domácnosti = závažné porušení nájemní smlouvy

Neoznámení dalšího člena domácnosti má za následek závažné porušení nájemní smlouvy. To ještě samo o sobě není důvodem pro výpověď z nájmu bytu, nicméně, pokud by se takové porušení smlouvy opakovalo, bude takové jednání nutné považovat za hrubé porušení nájemní smlouvy a už důvodem pro výpověď z nájmu bytu, případně jeho okamžité zrušení bude. K oznámení lze jako vždy doporučit, aby bylo ze strany nájemce učiněno písemnou formou, což mu umožní oznámení v případě pochybností řádně prokázat.

 

Souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti musí mít písemnou formu

Jak bylo uvedeno shora, je vždy nutné se nejprve zabývat tím, co bylo dohodnuto ve smlouvě. Proto pokud ve smlouvě byla dohodnuta výhrada pronajímatele souhlasit s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti, bude nutné nejprve před jeho ubytováním získat souhlas pronajímatele. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo další případy zvláštního zřetele hodné. Zákon stanoví pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti písemnou formu.

 

Pronajímatel je pán

Jelikož je to pronajímatel, který především určuje pravidla nájemního vztahu (samozřejmě v mezích zákona), ostatně jedná se o jeho vlastnictví, stanoví zákon, že pronajímatel je oprávněn požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

 

A proč?

Toto ustanovení zjevně míří jednak k ochraně majetku, protože případným nadužíváním bytu by docházelo k jeho poškozování, a současně má určitý veřejnoprávní charakter, když se hledí na dodržování pohodlných a především hygienických podmínek.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190054

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít