Možnosti převodu majetku- nemovitostí - na příbuzné dle NOZ

Možnosti převodu majetku- nemovitostí - na příbuzné dle NOZ

Mnoho lidí dnes přemýšlí, jak nejvýhodněji převést majetek na své potomky nebo jiné blízké příbuzné. Převést vlastnictví lze dnes třemi způsoby, a to darováním, děděním či prodejem.

 

  • Darování

Z hlediska nejnižších nákladů je určitě nejlepší možnost darování. Při darování je nutné dobře sepsat darovací smlouvu, je proto lepší kontaktovat advokáta nebo notáře. V případě, že se rozhodnete darovací smlouvu napsat sami, je dobré si nechat ověřit podpisy na smlouvě např. na kontaktním místě veřejné správy = tzv. czech point na poště nebo u notáře. Za ověření jednoho podpisu se na poště platí 30 Kč. Dále musíte počítat s částkou 1000,- Kč při změně zápisu do Katastru nemovitostí. Z výše uvedeného vyplývá, že za darování zaplatíte maximálně pár tisíc. Na první pohled se to zdá jako nejlepší možnost, nicméně byste si měli být jisti, že v případě finanční nouze Vám obdarovaný pomůže. Toto se dá také vyřešit již zmíněnou služebností, kterou si můžete v darovací smlouvě zajistit právo bydlení. Od výměnku se liší tím, že výměnek obsahuje nejenom právo bydlení, ale může obsahovat také povinnost- např. starat se o nemocnou osobu. Výměnek lze zapsat jako obligaci (působí mezi stranami) nebo vůči všem (v tomto případě je třeba zapsat do KN).

 

  • Dědění

Pokud přemýšlíte, že danou nemovitost Vaši potomci zdědí, sepište závěť nebo dědickou smlouvu, která je nově zakotvena v novém občanském zákoníku. Blízcí příbuzní se dědické daně obávat nemusí, nicméně jsou povinni zaplatit notářský poplatek, který se stanovuje vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, a který se pohybuje běžně v řádech desetitisíců.

 

  • Prodej

Prodej nemovitosti blízkému příbuznému je nejnákladnější způsob převodu majetku. V tomto případě se hradí tzv. daň z nabytí nemovitých věcí, která činí 4%. Daň z příjmu z prodeje nemovitosti jako zůstavitel nebudete muset platit, pokud máte k dané nemovitosti alespoň 5 leté vlastnictví popř. 2 leté bydliště těsně předtím, než se rozhodnete danou nemovitost prodat. Pokud nesplňujete ani jedno, a přesto se Vám daň nechce platit, stačí, kdy doložíte finančnímu úřadu doklady o tom, že jste dané peníze investovali v rámci svých bytových potřeb. V tomto případě ale buďte maximálně obezřetní a všechny potřebné doklady si pečlivě uschovejte.

 

Daně

V souvislosti s účinností NOZ prochází změnami i daně- typické rozdělení na daň darovací, dědickou a daň z převodu nemovitosti už nadále neplatí. Dědická a darovací daň jsou nově zahrnuty pod daně z příjmů. Daň z převodu nemovitých věcí je zahrnuta do zákona o dani z nabytí nemovitých věcí.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189995

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít