Máte právo chovat v pronajatém bytě zvíře?

pravniservis24.cz
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy, Právní servis 24 - Nezařazené
Datum: 11. 11. 2015
Tagy: pes, zvíře, nájem, pronájem, podnájem
Přečteno: 7890x


Milovníci zvířat, kteří nemají vlastní bydlení a žijí v pronájmu musí řešit, zda mají právo chovat v pronajatém bytě svého oblíbeného zvířecího miláčka. Zákonodárce na tyto osoby pamatoval, když připravoval občanský zákoník účinný od 1.1.2014, do té doby zákon pravidla ohledně chování zvířat v nájmu neobsahoval.


Dobrou zprávou je, že ze zákona výslovně platí, že nájemce má právo chovat v pronajatém bytě zvíře!

Zásadní je, že pokud by snad nájemní smlouva obsahovala ujednání, že chování zvířat se zakazuje, pak takové ustanovení je nicotné a nebude s k němu přihlížet, tzn. chovat zvíře můžete i tak a jen skutečnost, že jste v rozporu s tímto zákazem zvíře začal chovat není důvodem pro výpověď z nájmu bytu, případně pro okamžité zrušení nájmu. Nicméně to neznamená, že by snad chov zvířat v nájemním bytě byl zcela bez pravidel.

 

Pravidla chovu zvířat

Chované zvíře nesmí působit pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Za takové obtíže lze považovat např. nadměrný hluk (typicky opakované rušení nočního klidu štěkotem psa), zápach, apod.

 

Dopad na finance?

Další stránkou celé věci je stránka finanční. Tu bude nutné řešit případ od případu, ale vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli. Nelze ani vyloučit, že smlouva bude obsahovat, že v případě, že budete chovat zvíře v pronajatém bytě, dojde ke zvýšení úhrady nájmu.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190066

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít