Lze zpoplatnit přístup třetích osob k porodu?

prístup-tretich-stran-k-porodu.jpg
Téma zpoplatnění přístupu třetích osob k porodu je značně problematickou otázkou, kterou se v nedávné době zabývala i veřejná ochránkyně práv. Podle ustanovení zákona o zdravotních službách má pacient při poskytování zdravotních služeb právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby jím určené. V tuto chvíli vystupuje do popředí otázka, zda je tuto přítomnost možné omezit podmínkou uhrazení určitého poplatku. Nejpalčivější se tato otázka ukázala být v oblasti porodnictví.

Právo na přítomnost osoby blízké při poskytování zdravotní služby?

Zákon stanoví, že pacient má právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby jím určené při poskytování zdravotní služby. Čím může být toto právo omezeno, má stanovit jiný zákon či vnitřní řád zdravotnického zařízení.

 

Má být toto ustanovení tedy vykládáno tak, že si samotná nemocnice či jiné zdravotnické zařízení může stanovit, kolik bude stát přítomnost jednotlivých osob u určitých lékařských zákroků?

 

Kroky k nápravě - jak to nakonec bude?

Spory ohledně zpoplatnění či nezpoplatnění přítomnosti třetích osob u porodů jsou velmi citlivým tématem a veřejná ochránkyně práv proto vyzvala Ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby učinilo kroky k nápravě. Současná situace totiž umožňuje zákon vykládat různými způsoby a některá zdravotnická zařízení přítomnost třetí osoby zpoplatňují a některá nikoliv.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195609

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít