Kolik stojí lidský život?

Kolik stojí lidský život?
V souvislosti s rekodifikací občanského práva nezůstala změn ušetřena ani oblast náhrady škody na zdraví (nyní újmy na zdraví). Jaké jsou ty nejzásadnější změny, které se dotknou života běžného občana?

V prvé řadě je nyní preferováno odškodnění poškozeného penězi.

Toto odškodnění má poškozenému vykompenzovat vytrpěnou bolest a další nemajetkovou újmu, případně i ztížení společenského uplatnění. Dojde-li k usmrcení nebo zvlášť závažnému ublížení na zdraví, vzniká škůdci povinnost finančně reparovat duševní útrapy manželu zemřelého, jeho rodičům, dětem nebo jiné osobě blízké.

Klíčovým s ohledem na režim finančního vyrovnání je pak především opuštění tzv. bodového systému či zákonem stanovené „hodnoty lidského života“, kdy byla náhrada škody paušálně stanovena na 240.000,- Kč.

Nově se tedy náhrada škody vyčísluje v každém jednotlivém případě individuálně, tj. s přihlédnutím k poměrům jednotlivého poškozeného. Jako doplňkové kritérium přitom zákon pro případ, kdy nebude možné bolest a nemajetkovou újmu vyčíslit, stanovení výše náhrady podle zásad slušnosti

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920221

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít