Ke vzorům smluv na internetu

Ke vzorům smluv na internetu
Jistě jste již i Vy někdy řešili právní záležitost, kterou bylo třeba upravit smluvně. Jaké skutečnosti byste však měli mít na zřeteli, pokud se rozhodnete využít smlouvu, volně dostupnou ke stažení na internetu? A šetří Vám takový vzor smlouvy z internetu čas a peníze, nebo právě naopak?

V prvé řadě k prakticky jediné výhodě vzorů smluv na internetu - tyto bývají dostupné zpravidla zadarmo, což v sobě nese logicky i určitá úskalí. Předně je třeba dát si pozor na to, zda smlouva vychází skutečně z aktuální právní úpravy, tj. zda již na internetu „nevisí“ již např. 10 let, v důsledku čehož by mohla být pro stávající praxi fakticky nepoužitelná. Příkladem budiž smlouvy vycházející z již zrušeného obchodního zákoníku, kterých lze i v současné době nalézt na internetu tisíce či desetitisíce.

V druhé řadě je třeba též zohlednit, zda daná smlouva skutečně doléhá na Vámi řešený případ, neboť ne vždy neprávník zná např. přesný rozdíl mezi výpůjčkou a výprosou nebo pachtem a nájmem. Za další je třeba zmínit, že smlouvy bývají nezřídka psány „ve prospěch“ určité strany, tj. tak, aby kryly případná konkrétní smluvní rizika. I tyto skutečnosti přitom mohou hrát u vzorů smluv stažených z internetu ve Váš neprospěch.

V obecné rovině tedy příprava smlouvy advokátem hraje nezastupitelnou roli.

Nejenže ušetří Váš čas, který byste museli samostudiu dotčených právních předpisů věnovat, ale nezřídka, kdy ve finále oproti doma na koleni sestavené smlouvě též i Vaše peníze, neboť škody, které může neplatná či vadná smlouva způsobit, mohou být na první pohled nepředstavitelné.

Naším doporučením je proto nechat si vždy jakýkoliv vzor smlouvy nebo právního dokumentu z internetu zkontrolovat právníkem/advokátem, nebo pracovat s právníkem od začátku

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198239

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít