Kdo podává návrh na první zápis obchodní korporace do obchodního rejstříku?

Kdo podává návrh na první zápis obchodní korporace do obchodního rejstříku?

Vzhledem k tomu, že obchodní korporace, tj. obchodní společnosti a družstva, vznikají až zápisem do obchodního rejstříku, kdy až tímto zápisem nabývají rovněž právní osobnost (dříve subjektivitu) a také způsobilost vystupovat jako účastník v řízení před soudem, je nutné si položit otázku, kdo podává návrh na první zápis založené obchodní korporace bez právní osobnosti do obchodního rejstříku, resp. kdo je oprávněn označit se na takovém návrhu jakožto navrhovatel a být účastníkem řízení o zápisu obchodní korporace do obchodního rejstříku?


    

  • návrh na první zápis založené veřejné obchodní společnosti podávají všichni její společníci
  • návrh na první zápis založené komanditní společnosti podávají rovněž všichni její společníci (tedy všichni komplementáři i komanditisté)
  • návrh na první zápis založené společnosti s ručením omezeným podávají všichni první jednatelé, kteří musí být jmenovitě uvedeni v zakladatelském právním jednání
  • návrh na první zápis založené akciové společnosti podávající všichni první členové představenstva v případě, že je pro společnost zvolen tzv. dualistický systém, nebo první statutární ředitel v případě, že je pro společnost zvolen tzv. monistický systém; jak první členové představenstva, popř. statutární ředitel musí být jmenovitě uvedeni v zakladatelském právním jednání
  • návrh na první zápis založeného družstva podávají všichni první členové představenstva nebo předseda družstva v případě, že se jedná o tzv. malé družstvo; jak první členové představenstva, popř. předseda družstva musí být jmenovitě uvedeni v zakladatelském právním jednání.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920085

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít