Jednání za společnost před jejím vznikem

pravniservis24

Založili jste společnost, ale ještě ji nemáte zapsanou v obchodním rejstříku (pozn. společnost vzniká až jejím zápisem do obchodního rejstříku, sepsáním notářského zápisu o jejím založení je teprve založena), nicméně za ni již jednáte? 


Dnes se podíváme na to, jak je třeba v takových případech postupovat.


V takovém případě může za společnost jednat kdokoli, respektive ten, kdo je způsobilý sám nabývat práv a povinností, přičemž platí, že ten, kdo takto jedná, je z toho jednání oprávněn a zavázán sám, jedná-li takto více osob, jsou zavázány společně a nerozdílně. 


Stěžejní je, aby po vzniku společnosti společnost právní jednání, která byla učiněn za ni, před jejím vznikem, do 3 měsíců od svého vzniku schválila, respektive převzala účinky jednání učiněného před vznikem společnosti. V případě společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti je orgánem oprávněným převzít tato jednání rozhodnutím valná hromada, jinak to je zpravidla statutární orgán společnosti. Převzetí účinků znamená, že společnost je zavázána z těchto jednání od samého počátku. Příkladem takových jednání může být uzavření nájemní smlouvy, pracovních smluv, smlouvy o převodu závodu, apod.

 

Pokud by snad společnost takové schválení nestihla učinit nebo ho opomněla, pak lze využít jiné postupy, které nabízí občanský zákoník, jako je postoupení pohledávky či postoupení smlouvy a jiné. Nejedná se však o převzetí účinků ve smyslu shora uvedeného.

 

Poté, co společnost převezme účinky jednání učiněných za společnost před jejím vznikem, je povinna dát ostatním najevo, že se tak stalo, typicky půjde o druhé strany smluv, kterým má být plněno nebo mají plnit.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190075

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít