Je lidské tělo chráněno právem i po smrti člověka?

ochrana lidského těla
Odpověď zní ...ano. Pojďme se však alespoň v obecné rovině z pohledu občanského zákoníku podívat jak.

Člověk má ohledně svého těla nějaké práva i po smrti. Ale co když budete chtít, aby vás vystavili na náměstí?

Předně má člověk právo rozhodnout, jak bude po jeho smrti s jeho tělem naloženo. Jistě si řeknete, to můžu chtít, aby mě třeba vystavili mrtvého na náměstí? Nikoli, k přáním zemřelého se nebude přihlížet, pokud budou v rozporu s veřejnou morálkou, pořádkem a zdravím. Jelikož taková hlediska lze chápat různě, bude vždy nutné takovou vůli posuzovat s přihlédnutím k okolnostem daného případu.

 

Lze provést pitvu bez souhlasu? 

Provést pitvu nebo použít lidské tělo po smrti člověka pro potřeby lékařské vědy nebo k výukovým účelům bez souhlasu zemřelého lze jen, pokud tak stanoví jiný zákon. Takovým zákonem je zákon o zdravotních službách. Typickým příkladem, kdy není nutné souhlasu zemřelého je provedení pitvy za účelem transplantace orgánů (platí pravidlo, že transplantaci lze provést, nebyl-li vysloven nesouhlas s jejím provedením). Občanský zákoník dále toto pravidlo zdůrazňuje ještě jednou, když stanoví, že zemře-li člověk, aniž projeví souhlas s pitvou nebo s použitím svého těla pro shora uvedené účely, platí, že s provedení, pitvy nebo s takovým použitím svého těla nesouhlasí.

 

Jak se vlastně takový souhlas s pitvou uděluje?

Kdo souhlasí s tím, aby po jeho smrti bylo jeho tělo pitváno nebo použito způsobem shora uvedeným, zapíše své stanovisko do rejstříku vedeného podle jiného právního předpisu (toto uskutečnit nelze, protože žádný takový rejstřík neexistuje); tento souhlas lze projevit i ve veřejné listině, nebo vůči poskytovateli zdravotních služeb s účinky vůči tomuto poskytovateli (úředně ověřený podpis, notářský zápis, souhlas může případně udělit i osoba blízká, apod.).

 

Své rozhodnutí můžete změnit

Souhlas s pitvou nebo s použitím svého těla po smrti pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům lze odvolat. Odvolá-li souhlas člověk ve zdravotnickém zařízení, může tak učinit prohlášením v písemné formě.

 

Kto určí za vás, když se nestihnete rozhodnout, jaký chcete mít pohřeb?

Pokud se týká pohřbu, člověk je oprávněn rozhodnout o tom, jaký má mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodne o jeho pohřbu manžel zemřelého, a není-li ho, děti zemřelého; není-li jich, pak rozhodnou rodiče a není-li jich, sourozenci zemřelého; nežijí-li, pak rozhodnou jejich děti a není-li ani jich, pak kterákoli z osob blízkých; není-li žádná z těchto osob, pak rozhodne obec, na jejímž území člověk zemřel.

 

Šetříte si na pohřeb? Ten se hradí z pozůstalosti

Náklady pohřbu a opatření pohřebiště se hradí z pozůstalosti. Pokud by snad pozůstalost nestačila k pokrytí nákladů pohřbu dle přání zesnulého, platí, že musí být pohřben alespoň slušným způsobem podle místních zvyklostí.

 

Nemá zemřelý pozústalost?

Jiný právní předpis stanoví, jakým způsobem a na čí náklady bude pohřben člověk, jehož pozůstalost ke krytí nákladů pohřbu nestačí a není-li nikdo ochoten uhradit náklady pohřbu dobrovolně. Tímto zákonem je zákon o pohřebnictví, přičemž takový pohřeb obstará obec, která může náklady pohřbu požadovat po dědicích, jsou-li, případně po státu.

 

Jak je dle shora uvedeného vidno, tak právo tělo chrání i po smrti.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190009

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít