Jaké existují opravné prostředky?

opravne-prostredky.jpg
V televizi či v novinách se velmi často setkáváte s pojmem opravný prostředek. Dnes se podíváme na to, jaké opravné prostředky vlastně známe (myšleno v soukromoprávních věcech, tj. v právu občanském a obchodním dle občanského soudního řádu).

Obecně opravné prostředky rozlišujeme na řádné a mimořádné.

Mimořádné opravné prostředky se tak nazývají proto, že směřují proti pravomocnému rozhodnutí soudu.

 

Mezi řádné opravné prostředky řadíme:

 

  1. odvolání - účastník může napadnout rozhodnutí okresního soudu nebo rozhodnutí krajského soudu vydané v řízení v prvním stupni odvoláním, pokud to zákon nevylučuje, odvolání je nutné podat do 15-ti dnů od dne doručení rozhodnutí soudu prvního stupně;
  2. odpor – odpor je opravným prostředkem proti platebnímu rozkazu, je nutné ho podat do 15-ti dnů od dne jeho doručení;
  3. námitky – námitky jsou opravným prostředkem proti směnečnému platebnímu rozkazu, je nutné je podat do 15-ti dnů od dne jeho doručení.

 

Mezi mimořádné opravné prostředky řadíme:

  1. dovolání – je opravným prostředkem proti rozhodnutí odvolacího soudu, přičemž ho lze podat ve lhůtě dvou měsíců od dne doručení rozhodnutí;
  2. žaloba na obnovu řízení – žaloba na obnovu řízení musí být podána ve lhůtě tří měsíců od té doby, kdy ten, kdo obnovu navrhuje, se dozvěděl o důvodu obnovy, nebo od té doby, kdy jej mohl uplatnit; běh této lhůty však neskončí před uplynutím tří měsíců od právní moci napadeného rozhodnutí; po třech letech od právní moci napadeného rozhodnutí může být žaloba na obnovu řízení podána jen tehdy, jestliže trestní rozsudek nebo rozhodnutí o přestupku nebo jiném správním deliktu, na jejichž podkladě bylo v občanském soudním řízení přiznáno právo, byly později podle příslušných právních předpisů zrušeny;
  3. žaloba pro zmatečnost – v případě žaloby pro zmatečnost se lhůty různě liší dle důvodu zmatečnosti, který je uplatňován, lhůta se pohybuje v rozmezí 3 měsíců až let.

 

Shora uvedený přehled poskytuje základní rozdělení opravných prostředků, v dalších dílech se podíváme na některé jednotlivé opravné prostředky blíže.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195565

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít