Druhy pracovnělékařských prohlídek

Druhy pracovnělékařských prohlídek
Zajímavá téma z naší online právní poradny:

Je podmínkou uzavření pracovní smlouvy a vzniku pracovního poměru vstupní lékařská prohlídka? Dá se považovat pracovní poměr za neplatný když zdravotní prohlídka chybí a dá se ihned ukončit, i když zaměstnavatel zaměstnance nutí nadále pracovat?

Takýto pracovní poměr bude platný, ale může to mít jeden problém, a to že v případě poškození zdraví je zaměstnavatel povinen plně hradit škody a odškodné, neboť měl a mohl nazákladě lékařského posudku buď Vám práci přidělit a nebo odmítnout.

 

Dále k téme zdravotních prohlídek:

 

Od 1. 4. 2012 má zaměstnavatel povinnost zajistit vstupní lékařské prohlídky u všech pracovněprávních vztahů bez jakékoliv výjimky. To znamená, že se vstupní prohlídky vztahují jak na klasické pracovní poměry, tak i na dohody oprovedení práce (DPP) nebo na dohody o pracovní činnosti (DPČ), čina různé zkrácené pracovní poměry.


Do 31. 3. 2013 však platí přechodné období, kdy se postupuje podle dosavadních předpisů. To znamená, želidé pracující na DPP nebo na DPČ zdravotní prohlídku absolvovatzatím nemusí.


Od 1. dubna tohoto roku začne platit novela zákona o specifických zdravotních službách. U pracovněprávních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr(tj. sjednaných na dohodu o pracovní činnosti neboo provedení práce) bude nadále platit povinnost podrobit selékařské prohlídce pouze v tom případě, pokud je vykonávaná práce riziková, nebo pokud tuto povinnost stanoví jiný zákon, případně, jestliže sám zaměstnavatel má pochybnosti o způsobilosti zaměstnance.

 

Druhy pracovnělékařských prohlídek:

 

Vstupní prohlídka – provádí se u osob, které se ucházejí ozaměstnání, vždy před nástupem do zaměstnání, před uzavřenímpracovní smlouvy. Vstupní prohlídka je nutná i u zaměstnanců, kteřípřecházejí z jedné pozice do druhé (v rámci firmy), a jejichžnová pozice má vyšší zdravotní náročnost. Účelem vstupní zdravotníprohlídky je vyloučit z pracovního zařazení ty osoby,u kterých je možnost zhoršení jejich zdravotního stavu,poškození zdraví sama sebe či svých spolupracovníků.

 

Periodická prohlídka – provádí se v rozmezí 3 až 5 let(záleží na kategorizaci zaměstnanců), slouží k včasnému odhalení, případného poškození zdravotního stavu zaměstnance vlivem práce či prostředí, ve kterém svou práci vykonává. Periodická prohlídka dále slouží k posouzení trvající způsobilostik pracovní činnosti.

 

Mimořádná prohlídka – provádí se v případě, že má zaměstnavatel či sám zaměstnanec důvodné podezření na změnu zdravotní způsobilosti k práci.

 

Výstupní prohlídka – provádí se před ukončením pracovního poměru a má za úkol zjistit, zda došlo u zaměstnancek jakékoliv změně zdravotního stavu jako následek pracovní činnosti.

 

Následná prohlídka se provádí za účelem zjištění změn zdravotního stavu, a to i po ukončení pracovního poměru, pokud je práce takového druhu, kdy hrozí změna zdravotního stavu až za nějakou dobu po ukončení činnosti. Důvodem je především zajištění včasné potřebné zdravotní péče.

 
Právní Servis 24

Inovace na poli právního oboru v ČR, v oblasti outsourcingu, spolupráce a využívání obchodních procesů, postupů, technologií a nástrojů k tomu, jak se specializované právní služby dodávají občanům a firmám efektivně. Značka s využitím technologií jednak přibližuje klienta a právníka, bez ohledu na to, jde-li o firmu nebo občana, a umožňuje přístup ke spolupracujícím advokátům i online po celé ČR.  Zejména chceme ale pomoct firmám a podnikatelům praktickým způsobem zlepšit jejich efektivitu a kvalitu poskytování právních služeb. Právní servis 24 spolupracuje se specializovanými advokáty a  zkušenými ex-korporátními a ex-firemními právníky, kteří jsou zpravidla zároveň advokáty, a tudíž firmám rozumějí zevnitř, dokáží se rychle zorientovat v dané problematice a poskytovat kvalitní služby za rozumné ceny.


zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198331

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít