Dozorčí rada společnosti s ručením omezeným

pravniservis24.cz
Společnost s ručením omezeným může v rámci společenské smlouvy založit různé orgány, dle svých potřeb, jedním z nich je i dozorčí rada společnosti. Tento orgán je v případě akciových společností založen přímo ze zákona.

Dozorčí rada společnosti je kontrolním orgánem společnosti. Náplň její činnosti má být předně stanovena společenskou smlouvou společnosti. Pokud tomu tak není, pak ji stanoví zákon.

 

Funkce dozorčí rady:

- dohlíží na činnost jednatelů (provádí kontrolu jejich činnosti, hospodaření s majetkem společnosti, apod.),

- nahlíží do účetních a obchodních knih, jiných dokladů a účetních závěrek a kontroluje tam obsažené údaje (tato činnost souvisí s prvně uvedenou, kdy je kontrolována hospodářská činnost společnosti),

- podává 1 x ročně zprávu o své činnosti valné hromadě (společenská smlouva samozřejmě může stanovit vyšší frekvenci),

- apod.

 

Kdo nesmí být členem dozorčí rady?

Z logiky věci a také dle zákona, členem dozorčí rady nesmí být jednak jednatel, a jednak osoba, která je dle zápisu v obchodním rejstříku oprávněna jednat za společnost (např. prokurista). Členy dozorčí rady volí valná hromada.

 

V čem je výhoda dozorčí rady?

Dozorčí rada společnosti s ručením omezeným může být vhodným orgánem, který bude ve společnosti zajišťovat kontrolu jednání jednatelů a vůbec celé společnosti jako takové, o čemž bude podávat zprávu valné hromadě společnosti. Vlastník společnosti tak může získat větší přehled o dění ve společnosti a jednání jejich jednatelů.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189987

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít