Dohoda o provedení práce – jaké změny zaznamenala od 1.10.2015?

pravniservis24.jpg
Dohoda o provedení práce zaznamenala novelou zákoníku práce (účinnost od 1.10.2015!) poměrně zásadní změnu, která se týká úpravy jejího ukončení. Doposavad totiž zákoník práce způsob jejího ukončení neupravoval, což se však změnilo a byly tak odstraněny některé výkladové problémy, které byly s touto problematikou spojeny.

Předně zákon vychází ze zásady smluvní volnosti, tj. primárně se aplikuje způsob ukončení, který byl stanoven stranami dohody.

 

Pokud způsob ukončení sjednán nebyl, je možné dohodu zrušit následujícími způsoby:

 

a) dohodou

smluvních stran ke sjednanému dni (opět upřednostněna volnost stran),

b) výpovědí

danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně, nebo

c) okamžitým zrušením;

okamžité zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce však může být sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr (totožné způsoby ukončení platí pro dohody o pracovní činnosti)

 

Počátek běhu lhůty

Zákon zvolil možnost obou stran dohodu ukončit bez uvedení jakéhokoliv důvodu. Zajímavé je, že zákon stanoví počátek běhu patnáctidenní lhůty na den, v němž byla výpověď doručena druhé straně, zatímco zpravidla právní úprava stanoví, že lhůta počíná běžet den/ měsíc následující po doručení úkonu druhé straně; to znamená, že den doručení je nutné do počítání lhůty započítat. Byla-li výpověď doručena např. 10.10.2015, pak dohoda končí 24.10.2015.

 

Pro zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti se vyžaduje písemná forma, jinak se k jeho výpovědi nebo okamžitému zrušení nepřihlíží. Je tedy vždy nutné zachovat písemnou formu takového jednání.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1931259

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít