Závěrečná řeč a poslední slovo, jaká jsou pravidla hry?

pravniservis24.cz

V nedávném procesu s MUDr. Davidem Rathem se dostala do popředí zpráva o tom, že jeho závěrečná řeč trvala tři dny jednání soudu. Dnes se podívám na to, co to závěrečná řeč je a co po ní následuje.


Závěrečná řeč uzavírá hlavní líčení. Soud by měl udělit pokyn k závěrečné řečí poté, co dospěje k názoru, že je u konce dokazování.

 

Zákon stanoví pravidla pro závěrečnou řeč především co do pořadí osob, jak ji po sobě přednášejí. Toto pořadí je následující:

  1. státní zástupce,
  2. poškozený,
  3. zúčastněná osoba,
  4. obhájce obžalovaného,
  5. popřípadě obžalovaný sám.

 

Do tohoto pořadí může zasáhnout předseda senátu tak, že určí pořadí osob po závěrečné řeči státního zástupce, nicméně platí, že jako poslední přednáší svoji závěrečnou řeč obhájce obžalovaného, popřípadě obžalovaný. Jak vidno, zákon počítá s tím, že závěrečná řeč ani přednášena obžalovaným nebude.

 

V případě, že by snad státní zástupce uznal za potřebné, aby ještě opětovně promluvil po závěrečné řeči obžalovaného, pak opět platí, že po něm může na tento dovětek státního zástupce obhájce obžalovaného, popřípadě obžalovaný reagovat.

 

Teď to zásadní ke kauze MUDr. Ratha.

S ohledem na to, že všude bylo propíráno, že přednášel svoji závěrečnou řeč tři dny, apod., pak v tomto je nutné říci, že dokud mluvil MUDr. Rath tzv. k věci, nemůže ho soud přerušit (slovy zákona vybočuje-li zřejmě z rámce projednávané věci), natož snad závěrečnou řeč ukončit (tuto variantu ani zákon nezná).

 

Od závěrečné řeči je pak nutné odlišit poslední slovo. Poslední slovo udělí soud obžalovanému poté, co jsou předneseny všechny závěrečné řeči. Během posledního slova nesmí být obžalovanému kladeny žádné otázky, tzn. že poslední slovo nesmí být přerušováno.

 

Platí, že v případě, že by soud dospěl po závěrečných řečech nebo při závěrečné poradě k tomu, že je třeba provést ještě nějaký důkaz, pak hlavní líčení pokračuje. V takovém případě by musely být závěrečné řeči proneseny znovu, stejně jako uděleno poslední slovo.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198337

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít