Zápis do veřejného rejstříku provedený notářem

zapis-do-OR-notarem
Přibližně od poloviny května 2015 je možné, aby zápis do veřejného rejstříku vedle soudu prováděl i notář.

Aby notář mohl zápis do veřejného rejstříku provést, musí být splněny následující podmínky:

 

  • zapisované skutečnosti musí mít podklad v podkladovém notářském zápisu, tzn. v notářském zápisu pro zápis do veřejného rejstříku nebo notářském zápisu o rozhodnutí orgánu právnické osoby sepsaném podle notářského řádu
  • podkladový notářský zápis musí obsahovat vyjádření notáře o tom, že obsah právního jednání je v souladu s právními předpisy a se zakladatelským jednáním právnické osoby, popř. že byly splněny formality nebo právní jednání, ke kterým jsou právnická osoba nebo její orgán povinny, nebo
  • notáři byly předloženy všechny listiny, které zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob nebo jiný zákon požadují pro zápis do veřejného rejstříku nebo pro založení do sbírky listin.

 

Mají-li být některá právní jednání uskutečněna až po rozhodnutí orgánu právnické osoby nebo po jiném právním jednání, o kterém je podkladový notářský zápis, provede notář zápis do veřejného rejstříku pouze, je-li jejich uskutečnění osvědčeno notářským zápisem o osvědčení pro zápis do veřejného rejstříku sepsaným podle zákona upravujícího postavení notáře a jeho činnost (notářský řád).

 

Zápis může provést pouze ten notář, který sepsal podkladový notářský zápis. Zápis do veřejného rejstříku na základě více podkladových notářských zápisů může notář provést pouze tehdy, sepsal-li všechny tyto podkladové zápisy.

 

Nejsou-li výše uvedené podmínky splněny, notář odmítne zápis do veřejného rejstříku provést. To nebrání podání návrhu na zápis do veřejného rejstříku u soudu.

 

Provedení zápisu notářem podléhá rovněž soudnímu poplatku. Tento poplatek je nižší než poplatek vybíraný soudem, avšak je třeba počítat s tím, že je nutno vždy zaplatit notáři za vyhotovení podkladového notářského zápisu, a to tedy i v případech, kdy zákon pro právní jednání přímo formu notářského zápisu nevyžaduje.

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198339

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít