Vyznejte se v terminologii zdravotního práva

pravni-servis-24.jpg
Zdravotnické právo používá stejně jako jiná právní odvětví množství specializovaných výrazů, které jsou vlastní právě jemu. Prolíná se zde terminologie právní s terminologií medicínskou. Základem zdravotnického práva jsou vedle práva správního, právo hospodářské, sociálního zabezpečení, občanské, rodinné, pracovní i trestní.

Kdo je "pacient", "zdravotník" a "zdravotní služby"?

Jako pacient je ve zdravotnickém právu označován jednotlivec, který žádá či podstupuje zdravotní péči nebo ten, který čerpá zdravotní služby. Na druhé straně zákon rozlišuje zdravotníka či zdravotního pracovníka, kterými jsou například lékaři a zdravotní sestry.

 

Co jsou to zdravotnické zařízení a kdo je poskytovatelem zdravotní péče?

Zdravotnické zařízení jsou prostory určené a vybavené pro poskytování zdravotní péče. Poskytovatelem zdravotní péče (zdravotních služeb) může být jednotlivec, obchodní společnost, jiná právnická osoba, ale i stát.

 

Zdravotní služba vs. zdravotní péče?

Zákon také rozlišuje mezi zdravotní službou a zdravotní péčí. Jako zdravotní službu označuje konzultace, nakládání se zemřelým, dopravní služby, záchranné služby, ale právě i zdravotní péči.

Tu pak vymezuje jako vlastní ošetření. Člení ji třemi způsoby.

  1. Podle naléhavosti na neodkladnou, akutní, nezbytnou a plánovanou
  2. Podle účelu na preventivní, diagnostickou, dispenzární, terapeutickou (léčebnou), posudkovou, rehabilitační, paliativní, lékárenskou a klinicko-farmaceutickou
  3. Podle doby na ambulantní, jednodenní, lůžková a domácí

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1931092

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít