Výživné dle NOZ

Výživné dle NOZ

Vyživovací povinnost je nově upravena v Novém občanském zákoníku, účinném od 1. 1. 2014. 

Pokud není uzavřena o výživném dohoda, jeden z účastníků může podat návrh k soudu- žalobu v řízení o vyživovací povinnosti. Výživné zaniká buď smrtí povinného nebo odpadnutím důvodu, pro který bylo výživné sjednáno. 

Právo na výživné se nepromlčuje, promlčují se ale jednotlivá plnění, což v praxi znamená, že před soudem je možno připustit dávky pouze tři roky zpětně od doby splatnosti (= kdy měly být řádně vyplacené). Promlčecí lhůta se přeruší v případě podání žaloby nebo dohodou o uznání závazku. Pokud je plnění promlčené, znamená to, že u soudu není téměř vymahatelné- stačí, pokud žalovaný podá tzv. námitku promlčení a soud žalobu v případě odůvodněné námitky zamítne.

Existují různá dělení vyživovací povinnosti:

 

1) Výživné mezi manžely- podle § 697 NOZ a násl.

- výživné mezi manžely vzniká uzavřením manželstvím (=sňatkem) a zaniká rozvodem nebo smrtí jednoho z manželů

 

2) Výživné mezi rozvedenými manžely- podle § 760 NOZ a násl.

                  - za určitých okolností má jeden z manželů právo na výživné od druhého z manželů. Tento předpoklad se uplatní tehdy, není- li schopen se jeden z manželů sám se živit a tato neschopnost pramení z manželství (typický příklad- Manželka pečuje 20 let o domácnost, vychovává děti, manžel vydělává sám. Po rozvodu by si ráda našla práci, ale těžko hledá uplatnění- není dostatečně kvalifikovaná, je ve vyšším středním věku apod.)

 

3) Výživné mezi rodiči a dětmi- podle § 915 NOZ a násl.

- rodiče mají povinnost zajistit dětem srovnatelnou životní úroveň s úrovní rodičů, ale také i děti mají povinnost zajistit rodičům výživu. Toto výživné např. nelze požadovat, pokud jedna strana o druhou nejevila dlouhodobě zájem.

 

4) Výživné mezi předky a potomky

                  - přednost má vyživovací povinnost potomků vůči předkům, rodičů vůči prarodičům.

 

5) Výživné a úhrada některých nákladů neprovdané matce- podle ust. §920 NOZ a násl.

                  - toto výživné se hradí do dvou let od narození dítěte, s touto dobou je také spojena promlčecí lhůta- ta začíná běžet ne hned po narození, ale dva roky po porodu. Je možnost platit určité náklady, přestože se dítě narodí mrtvé, a soud také může přiznat matce úhradu nákladů předem.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190099

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít