Vymáhání pohledávek advokátem

pravniservis24.jpg
Někdo Vám dluží peníze a Vám už došla trpělivost neustále poslouchat jeho výmluvy, že Vám peníze určitě příští týden vrátí, až dostane peníze od někoho jiného, kdo mu dluží, apod.?

Pak svěřte Váš případ advokátovi, profesionálovi ve svém oboru.

 

Postup advokáta při vymáhání pohledávky

Advokát je schopen posoudit Váš případ komplexně z hlediska celé právní úpravy, a to jednak v tom, zda je Váš nárok oprávněný a jednak v tom, jaká je míra pravděpodobnosti úspěchu ve věci vymožení pohledávky. Na základě tohoto posouzení zvolí vhodný způsob vymáhání Vašeho závazku:

 - žaloba na zaplacení,

- žaloba na soudní prodej zástavy (pokud byla Vaše pohledávka zajištěna zástavním právem),

- přihlášení Vaší pohledávky do exekučního řízení vedeného na základě návrhu jiného věřitele,

- přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení nebo zahájení insolvenčního řízení,

apod.

 

Předžalobní upomínka a žaloba na zaplacení pohledávky 

V případě žaloby na zaplacení je prvním krokem, který advokát zpravidla učiní (poté, co dospěje k názoru, že Váš nárok je oprávněný a je žalovatelný) zaslání předžalobní upomínky, jako úkon, který je ze zákona podmínkou pro přiznání náhrady nákladů řízení v případě Vašeho úspěchu ve věci.

 

V praxi se velmi často stává, že ti dlužnící, kteří na Vaše upomínky nereagovali nebo se neustále na něco vymlouvali, poté, co zjistí, že věc převzal advokát, a že tedy skutečně hrozí podání žaloby, začnou jednat a své závazky splatí.

 

Platební rozkaz

V případě, že ani předžalobní upomínka není vyslechnuta, advokát připraví ve spolupráci s Vámi žalobu tak, aby byla bezchybně soudem přijata a bylo o ní v řízení jednáno. Je na advokátovi, aby posoudil, zda zvolit cestu platebního rozkazu (případně elektronického platebního rozkazu) nebo podání přímo žaloby, přičemž zpravidla volí cestu platebního rozkazu, který se může stát rychlým prostředkem k získání exekučního titulu.

 

Advokát Vás na základě plné moci zastoupí v celém řízení před soudem, a to nejenom před soudem I. stupně, ale i soudem odvolacím. Vy osobně se jednání nemusíte vůbec zúčastnit.

 

Exekuční řízení

V případě úspěchu ve věci advokát dohlédne na to, zda rozhodnutí nabylo právní moci a je vykonatelné. Pokud ani nyní dlužník neplní dobrovolně, využijte služby advokáta i nadále, aby Vás zastupoval i v řízení exekučním.

 

Advokát v takovém případě podá návrh na pověření soudního exekutora (advokát velmi často spolupracuje s prověřenými exekutory, se kterými má dobrou zkušenost) a vyřizuje veškerou další agendu s exekučním řízení souvisejícím.

 

S ohledem na uvedené neváhejte, a pokud už Vám vaši dlužníci pijí krev, svěřte celý případ do rukou advokáta, který už věc vyřídí za Vás.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189990

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít