Vydání prospěchu člena statutárního orgánu při úpadku korporace

Vydání prospěchu člena statutárního orgánu při úpadku korporace

Zákon o obchodních korporacích zavedl do své právní úpravy povinnost člena statutárního orgánu vydat plnění, které obdržel na základě smlouvy o výkonu funkce nebo jiný prospěch získaný od korporace. Podmínky, za kterých bude člen statutárního orgánu povinen takové plnění vydat, jsou následující:


 

1)
bylo zahájeno insolvenční řízení na návrh subjektu odlišného od dlužníka, tj. člena statutárního orgánu korporace (typicky na návrh věřitele korporace), ve  kterém bylo rozhodnuto o úpadku korporace;
2)
insolvenční správce vyzve k vydání prospěchu;
3)
člen orgánu věděl nebo měl a mohl vědět, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku podle jiného právního předpisu, tj. insolvenčního zákona, a
4)
v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil za účelem jeho odvrácení vše potřebné a rozumně předpokládatelné.

 

Splnění shora uvedených podmínek bude vždy záležet na konkrétních okolnostech daného případu. Insolvenční správce bude muset posoudit, zda podmínky splněny jsou a pokud ano, vyzvat členy orgánu k vydání prospěchu získaného od obchodní korporace.

 

Člen statutárního orgánu korporace buď prospěch vydá dobrovolně nebo nikoli, pak se ho bude muset insolvenční správce domáhat soudní cestou. Insolvenční správce může požadovat získaný prospěch až 2 roky zpětně od právní moci rozhodnutí o úpadku. V případě, že není vydání prospěchu možné (typicky člen statutárního orgánu například užíval automobil korporace, byly mu poskytovány jiné služby, apod.), je možné se dožadovat náhrady v penězích.

 

Povinnost vydat takový prospěch se vztahuje i na bývalé členy statutárního orgánu korporace. Členové statutárního orgánu jsou tak opět pod větším tlakem, aby vykonávali svoji funkci s péčí řádného hospodáře a za situace, kdy je korporace v úpadku, podávali zavčasu návrh na zahájení insolvenčního řízení.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198289

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít