Vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře

upadek-cestovni-kancelare.jpg
Pomůže vám pojištovna v případě, že cestovní kancelář u které jste si zakoupili zájezd se dostane do úpadku? Zaplatí vám rozdíl mezi vámi skutečně zaplacenou cenou zájezdu a částkou kterou vám CK vrátí z toho na kolik byla pojištěna?
Případ u Ústavního soudu - stěžovatelé chtěli po pojišťovně rozdíl mezi cenou zájezdu a tím co jim CK dala

Stěžovatelé se v řízení před Obvodním soudem pro Prahu 2 po žalované obchodní společnosti Generali Pojišťovna a.s. neúspěšně domáhali zaplacení částky ve výši 7.027,- Kč s příslušenstvím, která představovala rozdíl mezi jimi zaplacenou cenou zájezdu cestovní kanceláři, která se dostala do úpadku, a částkou ve výši 49.865,- Kč, která jim byla zaplacena vedlejší účastnicí, u které byla cestovní kancelář pro případ úpadku pojištěna.

 

CK se bránila

Vedlejší účastnice žalovanou částku odmítla vyplatit s tím, že součet všech oprávněných nároků klientů cestovní kanceláře převýšil sjednaný limit pojistného plnění.

 

Nemůže dojít k omezení nároků spotřebitele

V nálezu sp. zn. IV. ÚS 2370/15 ze dne 14. června 2016 Ústavní soud potvrdil, že nelze použít omezení pojistného plnění vyplývajícího ať již z § 28 odst. 1 a 3 zákona č. 37/2004 Sb., či   pojistných   podmínek   pojišťovny,   neboť   soukromoprávní   ujednání   dvou podnikatelských  subjektů  nemůže  vést  k  vyloučení  nebo  omezení  zákonných  nároků spotřebitele,  který  navíc  na  toto  soukromoprávní  ujednání  nemá  jakýkoliv  vliv.

 

Ujednání mezi pojišťovnou a cestovní kanceláří je neúčinné, pokud omezuje práva spotřebitele

Ústavní soud tak v tomto nálezu potvrdil, že ujednání  pojišťovny  s  cestovní  kanceláříkteré  omezuje  práva  spotřebitele  zaručená právem Evropské unie a následně také ustanoveními § 6 až 8 zákona č. 159/1999 Sb., je tak ve vztahu ke spotřebiteli neúčinné, respektive jej, jako subjekt stojící mimo jimi uzavřenou smlouvu, nezavazuje, takže nemůže být promítnuto do jeho právní pozice; neposkytnutí plné náhrady by  proto  odporovalo  závazkům  České  republiky plynoucích z jejího členství v Evropské unii.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198345

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít