V trestním řízení platí zákaz sebeobviňování

pravni-servis-24.jpg

Právní princip nemo tenetur se ipsum accusare (nikdo není povinen sám sebe obviňovat) je v českém právním řádu obsažen hned na několika místech. Jeho ústavněprávní zakotvení nalezneme v čl. 37 odst. 1 a 44 odst. 4 Listiny základních práv a svobod. Do trestního práva se pak promítá prostřednictvím § 33 odst. 1 a 92 odst. 1 trestního řádu.


Zásada zákazu sebeobviňování je u nás upravena na ústavněprávní rovině - co znamená?

Ve většině evropských států není zásada zákazu sebeobviňování obsažena v ústavním dokumentu. Český právní řád ji ovšem výslovně upravuje na ústavněprávní rovině v Listině základních práv a svobod. Článek 37 odst. 1 deklaruje možnost každého odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké. Článek 44 odst. 4 pak toto právo dále konkretizuje ve vztahu k obviněnému.

 

Právo obviněného vyjádřit se ke všem skutečnostem, ale bez povinnosti vypovídat 

V trestním řádu tato zásada spadá mezi práva obviněného v trestním řízení. Podle § 33 odst. 1 trestního řádu má obviněný právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu, a k důkazům o nich, není však povinen vypovídat. Dále je tento princip rozveden v § 92 odst. 1 tohoto zákona. Toto ustanovení říká, že obviněný nesmí být žádným způsobem donucován k výpovědi nebo k doznání.

 

Orgány činné v trestním řízení jsou povinny zkoumat, zda výpověď nebyla učiněna pod hrozbou sankce a zda nemá sebeobviňující povahu

Ústavní soud v nálezu ze dne 23. března 2006 sp. zn. III. ÚS 451/04 vyslovil, že „je-li obsahem (listinného) důkazu výpověď stěžovatele, učiněná před orgánem veřejné moci (v daném případě před soudem podle § 260e o. s. ř.), jsou orgány činné v trestním řízení povinny zkoumat, zda tato výpověď nebyla učiněna pod hrozbou sankce a zda nemá sebeobviňující povahu; v kladném případě takový (listinný) důkaz nelze v trestním řízení proti stěžovateli použít, neboť by to bylo v rozporu s právem stěžovatele nepřispívat k obvinění proti sobě samému, jež představuje jeden z principů spravedlivého procesu zakotveného v čl. 40 odst. 4 Listiny základních práv a svobod a čl. 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.“

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195637

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít