Uvedení výrobků na trh v ČR a u přímého dovozu ze zemí mimo EU

uvedeni-vyrobku-na-trh.jpg
Uvedení výrobků na trh v ČR, případně přímý dovoz ze zemí mimo EU s sebou nese celou řadu povinností, které jsou dané právními předpisy. Tyto se vztahují obvykle na výrobce, případně na výrobcem pověřeného distributora.

Záruka a uplatnění práv z vad

 

Kdy se v praxi provozovateli e-shopu jeví vhodnější přímý nákup ze zahraničí, je v takovém případě provozovatel e-shopu tím, kdo poskytuje záruku na zboží a u koho kupující uplatňuje práva z vad.

Dále musí provozovatel e-shopu informovat spotřebitele o uplatnění reklamací za výrobky uvedené na trh v ČR výlučně v tomto e-shopu.

Evropské právo nedefinuje evropskou záruku. Bez předchozí dohody s příslušným lokálním zastoupením výrobce není možné přenášet odpovědnost za garanci přímo dovezených či na trh uvedených výrobků na lokální zastoupení výrobce a jím garantovanou servisní síť.

Výjimkou jsou značky, které poskytují záruku v rámci Evropské unie.

 

Další povinnosti podle druhu výrobků

Přímý dovoz či uvedení výrobku na trh v ČR může přinášet další povinnosti podle druhu výrobku. Například:

  1. u výrobků, které spadají do kategorie elektrických a elektronických zařízení, je třeba počítat s povinnostmi týkajícími se zajištění zpětného odběru elektrozařízení a baterii ve smyslu zákona o odpadech,
  2. u paměťových medií a jiných příslušnou vyhláškou definovaných výrobků, je třeba příslušnému kolektivnímu správci autorských děl uhradit náhradní autorské odměny dle autorského zákona.
  3. U všech výrobků je třeba plnit povinnosti týkající se obalů těchto výrobků, přičemž tyto povinnosti jsou definovány zákonem o obalech.

 

Ochranné známky a jiné práva duševního vlastnictví

Každý provozovatel e-shopu musí zjistit, jestli přímým uvedením na trh nebo dovozem neporušuje ochrannou známku, či jiné právo duševního vlastnictví jiného subjektu. Pokud totiž má ochrannou známku k určitému výrobku na českém trhu zaregistrována jiná osoba, může se tato osoba úspěšně domáhat svých práv vyplývajících z ochranné známky.

 

Sankce za porušení právních předpisů

Všechny výše uvedené povinnosti jsou dány právními předpisy a s jejich porušením je spojená sankce udělená příslušným orgánem dozoru, která může dosahovat poměrně vysokých částek. Z tohoto důvodu by měl každý provozovatel e-shopu zvážit, zda-li se mu vyplatí uvádět výrobky či je dovážet na trh v ČR nebo zda-li je odebírat od lokálního zastoupení 
Mgr. Radek Hanák, advokát, Praha

Zkušený advokát s praxí z firem a korporací a z advokátních kanceláří. Jeho specializací je zejména smluvní právo, pracovní právo,  právo nemovitostí, TMT právo, právo životního prostředí, korporátní právo, IT a e-commerce. Advokát pracoval jako interní právník pro globální IT a FMCG společnosti a má unikátní kombinaci znalosti korporátního prostředí a advokátní praxe. Klienty může zastupovat před soudy a správními orgány. Plynná znalost anglického jazyka.


zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190061

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít