Ústavní stížnost fyzické osoby

pravni-servis24.cz

Ústavní soud ČR v minulém týdnu zamítl ústavní stížnost Romana Janouška. Pojďme se krátce podívat na to, jaké jsou podmínky podání ústavní stížnosti.


První podmínkou je že právo nebo svoboda bylo porušeno

Podstatou je, že osoba musí tvrdit, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byla účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno její základní právo nebo svoboda zaručené ústavním pořádkem.

 

Stěžovatel musí vyčerapt veškeré opravné prostředky

Další zásadní podmínkou je, že stěžovatel musí vyčerpat veškeré opravné  prostředky, které mu dává zákon (vč. mimořádných opravných prostředků, jakým je například dovolání, výjimkou je návrh na obnovu řízení). Tj. nelze například, pokud je možné, proti rozhodnutí, proti kterému lze podat odvolání, podat rovnou ústavní stížnost.

 

Dva měsíce na podání

Pokud se tak stane, má stěžovatel od doručení rozhodnutí dva měsíce na její podání.

 

Povinné zastoupení advokátem

Ústavní stížnost však nemůžete podat sami, ale musíte být v řízení zastoupení advokátem. Důvodem je skutečnost, že advokát má znát náležitosti (formální i obsahové) ústavní stížnosti, čímž se předchází tomu, aby ústavní soud nebyl zahlcen nekvalifikovanými podáními.

 

Ústavní soud rozhodne o zrušení všech rozhodnutí

Ústavní soud pak, pokud je stížnost přípustná, o této rozhoduje, přičemž pokud je podána důvodně, rozhodne o zrušení všech rozhodnutí, kterými byly porušena práva a svobody stěžovatele, tj. může věc vrátit až k soudu prvního stupně.

 

případě Romana Janouška však ústavní soud neshledal důvodnou, a proto ji zamítl.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198214

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít