Ústav může provozovat společensky nebo hospodářsky prospěšné činnosti

ústav.jpg
V jednom z minulých článků jsme začali seriál, který Vám má přiblížit právnické osoby, o kterých hovoří občanský zákoník. Po spolku se dnes podíváme na ústav - dříve obecně prospěšná společnost, příspěvková organizace zřízená státem.

Za jakým účelem se zřizuje ústav?

Ústav je právnická osoba ustavená za účelem provozování činnosti užitečné společensky nebo hospodářsky s využitím své osobní a majetkové složky. Ústav provozuje činnost, jejíž výsledky jsou každému rovnocenně dostupné za podmínek předem stanovených.

 

Je rozdíl mezi spolkem a ústavem?

Zásadním rozdílem proti spolku je, že ústav nemá členskou základnu. Poskytuje nestranně služby, které jsou společenský nebo hospodářský prospěšné. Typickým příkladem jsou výzkumné ústavy, ústavy zaměřené na práci se sociálně slabšími, postiženými osobami, sociální péče pro tělesně postižené, a jiné. Ke sé činnosti ústav využívá své zaměstnance a majetek.

 

Název PO musí obsahovat slovo "ústav"

Pro identifikaci právnické osoby jako ústavu je zásadní to, že název musí obsahovat slovo zapsaný ústav, případně zkratku z.ú.

 

Zakládací listina, notářský zápis

Ústav se zakládá zakládací listinou (nutná forma notářského zápisu) nebo pořízením pro případ smrti (také forma notářského zápisu). Zakladatelské právní jednání obsahuje alespoň

 a) název ústavu a jeho sídlo,

 b) účel ústavu vymezením předmětu jeho činnosti, popřípadě i předmět jeho podnikání,

 c) údaj o výši vkladu, popřípadě o jeho nepeněžitém předmětu,

 d) počet členů správní rady i jména a bydliště jejích prvních členů a

 e) podrobnosti o vnitřní organizaci ústavu, nevyhradí-li se její úprava statutu ústavu.

 

Ústav vzniká zápisem do veřejného rejstříku.

 

Ústav má následující orgány:

 

A. Ředitel

 

Ředitel je statutárním orgán ústavu, tj. „něco jako jednatel s.r.o., představenstvo a.s.“, nemůže být členem správní rady, ani dozorčí rady, byla-li zřízena.

 

B. Správní rada

 

Správní rada:

 - volí i odvolává ředitele, dohlíží na výkon jeho působnosti a rozhoduje o právních jednáních ústavu vůči řediteli (např. žaloba a ředitele);

- schvaluje rozpočet ústavu, účetní závěrky a výroční zprávu;

- rozhoduje o zahájení provozu obchodního závodu nebo jiné vedlejší činnosti ústavu nebo o změně jejího předmětu, pokud zakladatelské právní jednání neurčí něco jiného;

- neurčí-li zakladatelské právní jednání další omezení, uděluje správní rada předchozí souhlas k právnímu jednání, kterým ústav nabývá nebo pozbývá vlastnického práva k nemovité věci, vlastní nemovitou věc zatěžuje, nabývá nebo pozbývá právo autorské nebo průmyslové nebo zakládá jinou právnickou osobu nebo se na takové osobě podílí vkladem.

 

C. Dozorčí rada

 

Provádí kontrolu činnosti ústavu. Zřízena, jen stanoví-li tak zakládací listina.

 

Statut ústavu

Činnost ústavu a jeho fungování lze určit statutem ústavu.

 

Opět pevně věříme, že jsme Vám přiblížili jednu z právnických osob, se kterou se lze setkat.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195550

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít