Trest propadnutí majetku

pravniservsi24.cz

Co je to trest propadnutí majetku, který byl uložen MUDr. Rathovi?

MUDr. Davidu Rathovi byl uložen trest propadnutí majetku. Pojďme se podívat na to, jaké podmínky musely být splněny, aby mu soud tento trest mohl uložit.


 

Pro uložení trestu propadnutí majetku jsou rozhodné následující skutečnosti:

  1. odsuzuje-li soud pachatele k výjimečnému trestu anebo za zvlášť závažný zločin (to je takový trestný čin, který je úmyslný a za něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně 10 let), jímž pachatel pro sebe nebo pro jiného získal nebo se snažil získat majetkový prospěch. Současně soud přihlédne k okolnostem trestného činu a poměrům pachatele.

 

Bez splnění těchto podmínek může být uložen trest propadnutí majetku uložen v případě, že tak stanoví zákon přímo ve výčtu trestů, které lze uložit za ten který trestný čin.

Současně platí,

že tento trest může být uložen i jako trest jediný, pokud je to v daném případě vzhledem k závažnosti trestného činu a vzhledem k osobě a poměrům pachatele trest dostačující. Jak víme, v případě MUDr. Ratha tomu tak nebylo.

 

Důležité je, že soud mohl teoreticky uložit i trest propadnutí veškerého majetku (v takovém případě se takový trest nevztahuje na prostředky, které jsou nezbytné k uspokojení životních potřeb odsouzeného), nicméně proto nebyl splněny dle soudu podmínky, a proto mu bylo uložen propadnutí pouze části majetku (tento zřejmě odpovídal majetku, který mu byl zabaven).

 

Ptáte-li se na závěr, komu tento majetek připadne?

Pak odpověď je jednoduchá jedná se o příjem sátu jako takového.

 

Foto: Zdroj Facebook

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195589

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít