Trest domácího vězení

domaci-vezeni
Alternativní trest v podobě trestu domácího vězení přinesl do českého právního řádu až zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Účelem trestu je na jedné straně ochrana společnosti před pachateli trestných činů a zabránění odsouzeného v dalším páchání takové trestné činnosti. Na druhé straně je to však i snaha o vychování odsouzeného k tomu, aby vedl řádný život. 

Co je účelem alternativních trestů?

Alternativní tresty, kterým je právě i trest domácího vězení, mohou mnohdy sloužit těmto účelům lépe než trest odnětí svobody, neboť s nimi není spojena izolace odsouzeného a lépe tedy umožňují začlenění pachatele do společnosti.

 

V čem spočívá trest domácího vězení?

Trest domácího vězení je v českém právním řádu stále ještě novým institutem. Jedná se o ekonomicky méně náročný trest v porovnání s trestem odnětí svobody. Spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se po dobu výkonu tohoto trestu v určeném obydlí nebo jeho části v soudem stanoveném časovém období, nebrání-li mu v tom důležité důvody, zejména výkon zaměstnání nebo povolání nebo poskytnutí zdravotních služeb u poskytovatele zdravotních služeb v důsledku jeho onemocnění nebo úrazu. Umožňuje také zachovat pozitivní rodinné vazby pachatele.

 

Chybí funkční kontrolní mechanismus

V současné době není tento druh trestu moc rozšířen, neboť zde chybí funkční kontrolní mechanismus. Kontrolu odsouzených osob provádí náhodně probační úředník a  nikoliv elektronické náramky, jak je tomu zvykem ve světě. S těmi česká právní úprava počítá, ale zatím se jejich výrobu nepodařilo realizovat. Uvidíme, zda změnu nepřinese nově vypsaná veřejná zakázka Ministerstva spravedlnosti.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195678

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít