Střídavá péče očima Ústavního soudu

stridava-pece.jpg

Ústavní soud svůj pohled na střídavou péči neustále vyvíjí. V jeho rozhodnutích lze však pozorovat dodržování určitých zásad, na které pravidelně upozorňuje. Ve svém usnesení ze dne 9. prosince 2014 sp. zn. II. ÚS 2224/14 Ústavní soud poznamenal, že v případě soudních rozhodnutí v tak individualizovaných věcech, jakými jsou spory o úpravu výchovných poměrů nezletilých dětí, lze stěží hovořit o precedenční závaznosti jejich závěrů, tím méně je možné vymezit obecná kritéria, jejichž naplnění pak vždy, bez ohledu na konkrétní okolnosti projednávaného případu, nutně musí vést k uložení vybraného výchovného opatření.


Ústavní soud jako jednu ze zásad zdůrazňuje zájem dítěte

Přesto lze z dosavadní rozhodovací praxe Ústavního soudu (dále jen ÚS) vybrat několik závěrů, ke kterým se pravidelně vrací. Na prvním místě je to zdůrazňování zájmu dítěte, kdy ÚS při rozhodování o svěření dítěte do péče akcentuje zájem dítěte před zájmem rodičů.

 

Střídavá péče není zcela automatickým řešením situace po rozvodu rodičů

Ke střídavé péči se nyní ÚS vyjadřuje jako k ne zcela automatickému a nikoliv primárnímu (jak se dříve vykládalo z jeho nálezů) řešení situace po rozchodu, respektive po rozvodu rodičů. Vedle toho klade ÚS důraz na subjektivní hledisko při rozhodování o střídavé péči, které vymezuje jako skutečný a upřímný zájem obou rodičů o svěření dítěte do střídavé péče.

 

ÚS definuje objektivní kritéria, která musí být pro svěření dítěte do střídavé péče splněna

V nálezu ze dne 30. prosince 2014 sp. zn. I. ÚS 1554/14 definuje ÚS objektivní kritéria, která musí být pro svěření dítěte do střídavé péče splněna. Jsou jimi :

existence pokrevního pouta mezi dítětem a o jeho svěření do péče usilující osobou,

- míra zachování identity dítěte a jeho rodinných vazeb v případě jeho svěření do péče daného rodiče,

- schopnost daného rodiče zajistit jeho vývoj a fyzické, vzdělávací, emocionální, materiální a jiné potřeby a,

- v neposlední řadě přání dítěte.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198270

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít