Strany si nově mohou ujednat délku promlčecí lhůty!

Strany si nově mohou ujednat délku promlčecí lhůty!

Nový občanský zákoník zakotvil ve svých ustanoveních možnost, aby si strany ujednaly kratší nebo delší promlčecí lhůtu, než jakou stanoví v daném případě zákon. Předcházející občanskoprávní úprava takovou dohodu nepřipouštěla.


Nejkratší délka promlčecí lhůty může být jeden rok, nejdelší patnáct let.


Dohoda o délce promlčecí lhůty se vztahuje pouze na subjektivní lhůtu, tedy takovou, která počíná běžet od dne, kdy se o existenci svého práva mohla příslušná osoba dozvědět


Od toho je třeba odlišit lhůtu objektivní, která běží nezávisle na vědomí příslušné osoby o existenci práva.


Pokud by byla kratší nebo delší lhůta ujednána v neprospěch slabší strany, k takovému ujednání se nepřihlíží, tzn. uplatní se zákonná délka promlčecí lhůty. Zákon slabší stranu nedefinuje, ale z  praxe se považuje za slabší stranu např. spotřebitel ve vztahu s dodavatelem, zaměstnanec ve vztahu se zaměstnavatelem, apod.

 

Nepřihlíží se ani k ujednání kratší promlčecí lhůty, jde-li o právo na plnění vyplývající z újmy na svobodě, životě nebo zdraví nebo o právo vzniklé z úmyslného porušení povinnosti. Delší lhůta v těchto případech sjednána mezi stranami být může.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195676

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít