Sleduje Vás zaměstnavatel?

Sleduje Vás zaměstnavatel?

Sledování zaměstnanců na pracovišti pomocí kamerového systému je z hlediska zaměstnance i zaměstnavatele kontroverzním tématem. Na jedné straně stojí proti sobě strach zaměstnavatele o svůj majetek a jeho snaha zajistit co nejvyšší pracovní výkonnost zaměstnanců, oproti nimž stojí ochrana zaměstnancova soukromí

Kudy z pohledu práva vede ona pověstná zlatá střední cesta? Nelze samozřejmě generalizovat, nicméně obecně platí následující:


Sledování pracoviště kamerami

Sledování zaměstnanců a pracoviště kamerami je obecně přípustné pouze za předpokladu souhlasu zaměstnanců a dotčených osob.

 

Kontrola elektronické pošty

Zaměstnavatel obecně není oprávněn sledovat, monitorovat a zpracovávat obsah korespondence svých zaměstnanců. Zaměstnavatel může nicméně přiměřeně dle identifikátorů jako jsou odesílatel či adresát zprávy, předmět či název přílohy konkrétního e-mailu sledovat, zda se nejedná o korespondenci soukromou.

 

Odposlech a záznam jeho telefonických hovorů

Rovněž ke sledování obsahu telefonických hovorů je nutný souhlas zaměstnance. Jinými slovy, bez souhlasu zaměstnance zaměstnavatel nesmí sledovat, monitorovat a/nebo zpracovávat obsah jeho telefonické komunikace.

 

V případě porušení shora uvedených principů přitom může být zaměstnavatel poměrně citelně sankcionován, a to pokutou až do výše 5 milionů Kč či dokonce 10 milionů korun pokud by tím zaměstnavatel ohrozil větší počet osob. V případě, že máte podezření, že Váš zaměstnavatel jedná v rozporu se shora uvedenými zásadami, informujte ho o možných důsledcích nebo se obraťte na svého právního zástupce.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190130

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít