Segway nebo-li osobní přepravník, aneb co vše je dovoleno?

segway-prague.jpg

Jistě jste se s ním již buď na ulici, ve filmu nebo v reklamě setkali. Segway, vozítko, které zejména v Praze můžete vidět na každém rohu, turisté se na nich prohánějí za památkami, ať už po silnici nebo chodníku. Napadla Vás někdy otázka, zda je provoz segway nějak upraven? Pak vězte, že nově ano.


Používání segway z hlediska práva

Novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích bylo zakotveno do právní úpravy užívání osobního přepravníku, jak je řečí zákona segway nazýván.

 

Osobní přepravník s omezenou rychlostí?

Jak bylo naznačeno shora, segway je charakterizován jako osobní přepravník se samovyvažovacím zařízením nebo jeho obdobou. Co je zásadní, tak je omezení rychlosti. Jistě jste si už někdy řekli, že je to nebezpečné, a že jezdí moc rychle.

 

Dle zákona platí následovní

Dle zákona platí, že by se měly pohybovat nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze. V případě, že se má pohybovat segway po silnici, tak pouze při jejím levém okraji, přičemž pokud jede skupina, pak platí to, co pro cyklisty, tedy, že se musí pohybovat v řadě za sebou.

 

Osoba pohybující se na segway nesmí svoji jízdou ohrozit chodce nebo cyklisty, což je takové obecné ustanovení, které má předcházet škodám.

 

Obec může nařídit kde se segway nemůže používat ale zákaz se nevztahuje na Policii ČR

Dobrou zprávu může být to, že obec je oprávněna nařízením vymezit na svém území místa, kde je jízda na segway zakázána, taková území musí být označena značkou. Tento zákaz se nevztahuje na Policii ČR a obecní policii, která začíná tyto vozítka ve službě také využívat.

 

Jak je vidět, tak zákonodárce reaguje na technický vývoj a snaží se alespoň v obecné míře užívání osobních přepravníků v rozumné míře regulovat.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195623

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít