S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

exekuce-nezletilych.jpg
Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh, který jejich jménem udělali jejich rodiče. Může se jednat o nezaplacený odvoz odpadů, ale i nezaplacený účet za telefon. Exekutoři v takovém případě míří rovnou k čerstvě plnoletým dlužníkům. Na ty tak hned od počátku „dospělosti“ čeká splácení závazků, které nesplnili jejich rodiče.

 

U problematiky nezaplacených poplatků za komunální odpad byla zapotřebí změna legislativy

Díky ní lze vyměřit nedoplatky rodičům a nikoliv čerstvě zletilým dětem. Závazek zde vznikal ze zákona, a proto byl potřeba zásah zákonodárců.

 

Jak je to když dluh vznikne ze smlouvy s telefonním operátorem uzavřené rodičem jménem dítěte?

Ve druhém případě však vzniká závazek ze smlouvy s telefonním operátorem. Rodiče například uzavřou smlouvu jménem dítěte a využívají služby, za které následně neplatí. Je pak otázkou, kdo je za vzniklý dluh zodpovědný. Jelikož je tarif napsán na v tu dobou nezletilé dítě, tak by měl být dluh vymáhán po rodiči jako po zákonném zástupci. S nabytím zletilosti se však role obrací a dluh může být vymáhán po „dítěti“. Nedochází však v takovém případě k zjevné nespravedlnosti?

 

Jak se vyhnout exekuci?

Možností, jak se exekuci vyhnout, je podání návrhu na zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu. Za důkaz by Vám pak v takovém případě měl stačit například rodný list, který dokazuje, že byl povinný v době vzniku dluhu nezletilým dítětem.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198208

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít