Ručení člena statutárního orgánu při úpadku korporace

Ručení člena statutárního orgánu při úpadku korporace

V jednom z minulých článků jsme se zaměřili na povinnost a podmínky vydání prospěchu člena statutárního orgánu při úpadku korporace. V tomto článku se zaměříme na další z případných dopadů úpadku korporace na člena statutárního orgánu.


Insolveční soud poté, co bylo rozhodnuto o tom, že korporace je v úpadku dle insolvenčního zákona, může na návrh insolvenčního správce nebo věřitele obchodní korporace (zde není rozhodné, zda se jedná o věřitele, který svoji pohledávku do inolvenčního řízení přihlásil či nikoliv, zákon takovou podmínku nestanoví) rozhodnout, že člen nebo bývalý člen jejího statutárního orgánu ručí za splnění jejích povinností, jestliže člen nebo bývalý člen statutárního orgánu obchodní korporace věděl nebo měl a mohl vědět, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku podle insolvečního zákona, a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil za účelem jeho odvrácení vše potřebné a rozumně předpokladatelné.

 

Ručení vzniká k okamžiku právní moci rozhodnutí insolvenčního soudu. Soud může rozhodnout o tom, že ručí pouze někteří členové statutárního orgánu, to je budou ručit pouze ti, u nichž jsou splněny shora uvedené podmínky, což bude záležet na posouzení konkrétních okolností daného případu. Dle komentářové literatury platí, že věřitel by se měl domáhat nejenom rozhodnutí o ručení člena statutárního orgánu, ale také o splnění jeho povinnosti vůči věřiteli na místo korporace.

 

Shora uvedené neplatí, pokud byl člen nebo bývalý člen statutárního orgánu obchodní korporace do funkce prokazatelně ustaven za účelem odvrácení úpadku nebo jiné nepříznivé hospodářské situace obchodní korporace a svou funkci vykonával s péčí řádného hospodáře. Takové pravidlo bude typicky platit pro tzv. krizové manažery.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195602

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít