Rozdělení podílového spoluvlastnictví

pravniservis24.jpg
Vlastníte nemovitost jako spoluvlastník s někým jiným a chcete takové spoluvlastnictví vypořádat? Zjistěte co soud zohledňuje, pokud se na něj obrátite, že chcete vypořádat podílové spoluvlastnictví.

Lze nemovitost reálně rozdělit?

Soud se nejprve zabývá tím, zda lze nemovitost reálně rozdělit. Pokud to není možné nebo by takové rozdělení vedlo ke znehodnocení nemovitosti, pak přihlíží k zájmům jednotlivých podílových spoluvlastníků, kteří mají možnost odkoupit podíly ostatních spoluvlastníků – zohledňuje se např. kdo nemovitost užívá, jak dlouho, jak bude nemovitost užita po rozdělení, apod.

 

Dalším faktorem je solventnost

Dalším faktorem, který hraje zásadní roli je solventnost toho, kdo má zájem nemovitost odkoupit. Soud v tomto případě může akceptovat i delší období pro uhrazení předmětné částky, v tomto případe se jednalo o dobu 5 let, nicméně soud přihlédl i k dalším shora uvedeným skutečnostem. Důvodem je tak zabránit tomu, aby došlo sice k přikázání nemovitosti do vlastnictví jednomu ze spoluvlastníků, ale tento by nebyl schopen částku za tento podíl dalšímu ze spolvlastníků vyplatit, tj., že by snad tento musel tuto částku vymáhat exekučně nebo by se ji nedomohl domoci vůbec (lze si představit i situaci, že by ta a samá nemovitost byla v rámci exekučního řízení předmětem dražby).

 

Jak se solventnost prokáže?

Solventnost budoucího nového vlastníka musí být prokázána již k vydání rozhodnutí soudu, tj. buď takový vlastník již finanční prostřekdy má k dispozici nebo musí prokázat, že je schopen si tyto prostředky opatřit (příslib půjčky, poskytnutí úvěru). Výjimkou může být situace, kdy se ukáže, že tato osoba je schopna si prostředky obsatrat alespoň v přiměřené době (typicky probíhá dědické řízení, ze kterého finanční prostředky získá nebo jsou tyto vázany na dluhopisech, apod.). Soud může rozhodntou i tak, že částka bude uhrazena ve splátkách, v době do, apod. (vždy pokud se však odchyluje od klasického do tří dnů od právní moci rozsduku, musí to být řádně odůvodněno individuálními podmínkami případu).

 

Vždy platí individuální posouzení

Shora uvedené situace musí být vždy posouzeny velmi individuálně a pokud není solventnost skutečně prokázána, pak nelze nemovitost do vlastnictví druhému spolvlasntíku přikázat.

 

Zdroj:            

Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 15.6.2016, sp. zn.: 22 Cdo 1942/2016.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198372

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít